Island je díky rozloze 103 125 km² druhý největší ostrov v Evropě, ale vzhledem k počtu obyvatel (300 000) naopak nejřidčeji zalidněný stát na kontinentu.

Na jednu stranu není divu, přírodní podmínky nejsou ideální. Hodně často a vydatně tu prší (Island totiž leží v blízkosti centra tlakové níže), na druhou stranu tady není žádná krutá zima. Spíš naopak – hlavně na jihu je mírná a teploty se jen zřídka dostanou výrazně pod bod mrazu. V létě tu je příjemných 15 i více stupňů (s výjimkou vyšších poloh).

Island

Sopky střídají vodopády

Co nejvíc přitahuje turisty, jsou nedotčené přírodní krásy a rozmanitost území. Najdeme tu ledovce ve vysokých nedostupných horách, sopky, gejzíry, geotermální prameny.

sopka

Ale také úzké údolní mořské zálivy se strmými skalami (fjordy), vodopády, pastviny, rozsáhlá a pustá lávová pole.

ostrov Island

A také oceán, který ostrov obklopuje, kde lze při vyjížďce lodí spatřit hejna velryb, ale i jeho pobřeží, které se stalo útočištěm pro tisíce rozmanitých ptáků.

Island

Absenci lesního porostu chtějí odstranit aktivisté

Hodně lidí považuje Island (mapa) za velmi vzdálený. To je omyl – jeho břehy dělí od Skotska jen 800 km, od Norska 970 km. Nejblíž je to do Grónska (287 km) a na Faerské ostrovy (420 km).

Je fakt, že na severu se skoro dotýká severního polárního kruhu, přímo ho ale protíná jen ostrůvek Grímsey, kde je obvykle víc zvědavých turistů než obyvatel (těch tu žije asi sto).

ostrůvek Grímsey

Nejen jejich, ale životy všech výrazně ovlivňuje vulkanická i geotermální aktivita. Zabraňuje růstu vegetace – až na lišejník a mech a občas se objevivší trsy řídké trávy.

Rozsáhlé části Islandu jsou tak pokryty pustinami, stromy se vyskytují jen výjimečně. Lesy, které před lidskou kolonizací pokrývaly až třetinu země, zde prakticky nenajdete.

ostrov Island

Ochránci přírody si sice vytipovali pár malých chráněných lokalit, které se snaží zalesnit, ale to je běh na hodně dlouhou trať, zvlášť když 11 procent země pokrývají ledovce.

polární záře

Parlament přežíval hodně dlouho

Pokud jde o památky – nic moc, toto území nikdy nebylo centrem vyspělých kultur. Stojí však za zmínku, že právě zde vznikl jeden z nejstarších parlamentů na světě, Althing.

Dosud se na místě s krkolomným názvem Þingvellir nacházejí jeho pozůstatky. Založen byl v roce 930 a fungoval zde až do roku 1789.

ostrov Island

Izolaci vděčí ostrov za mnohé

Islanďané jsou hrdí na svoji historii a původ, který se datuje stovky a stovky let zpátky. Vzhledem k tomu, že ostrov nikdy nebyl pro nájezdníky zajímavý, žili v izolaci od zbytku světa.

Díky tomu fungují jako jedna velká rodina. Každý zná každého, a když ne jeho, tak někoho z příbuzných, což zajímá genetiky a antropology kvůli historii vzniku lidstva…

Island