V Irsku, jen několik kilometrů od přímořského města Ballycastle, leží jezero Loughareema. Říká se mu také Vanishing Lake, Mizející jezero, a starousedlíci tvrdí, že je to jezero duchů. Čas od času se objeví a později zase zmizí!

Za všechno prý může rašelina

Tuhle „magickou“ schopnost jezeru Loughareema (mapa) umožňuje unikátní topografie dna, jež je tvořeno propustnými křídovými sedimenty. Přes ty voda obvykle rovnou protéká do podzemí, ale jestliže se odtoky ucpou rašelinou, to se pak údolí rychle zaplní vodou.

Stává se to zejména v době vydatnějších dešťů. Když se posléze rašelinová „zátka“ uvolní, voda opět kvapem zmizí a po jezeru není ani památky.

jezero Loughareema

Středem jezera Loughareema vede silnice

Jezero si zřejmě udělalo dobrý den z někdejších stavebních inženýrů. Ti postavili cestu, která vedla přímo jeho středem, byla tedy čas od času zaplavována. A právě díky tomu přišlo jezero Loughareema ke svým strašidelným zjevením. Za nocí, kdy je plné, tu prý straší duše obětí neštěstí!

jezero Loughareema

Roku 1898, mělo to být 30. září, tudy v kočáře taženém koňmi projížděl plukovník John Magee McNeille. Vracel se z návštěvy svého bratrance a spěchal na vlak do Ballycastlu. Cesta byla pod vodou, ale plukovníkovi se hladina zdála nízká. A tak zariskoval, nakázal kočímu, ať jezero Loughareema přejede. Koňům však voda brzy sahala po břicha, zpanikařili a splašili se. Kočár se převrhl a plukovník, kočí i koně se utopili.

V současné době už tudy vede zvýšená moderní silnice, na kterou se voda jen tak nedostane. Můžete se o tom přesvědčit na vlastní oči, až se vydáte na zájezd do Irska.

jezero Loughareema