Zvyk předků tesat do nepřístupných skal různé místnosti asi nejlépe ilustruje proslavené město Petra v Jordánsku. Stejně pozoruhodné a polozapomenuté jsou lýkijské skalní hrobky, převážně na území Turecka.

Lýkijská kultura, která se objevila asi dva tisíce let před Kristem na jihu Turecka, u pobřeží Středozemního moře, byla na svou dobu výjimečná svým politickým uspořádáním. Měla totiž 23 nezávislých měst, sdružených do spolku. Jinak se toho o ní moc neví, zanikla asi po nájezdech nepřátel a – těžko říci, zda dobrovolnou – asimilací s Řeky.

skalní hrobky

Dávná civilizace věřila v posmrtný život

Nezachovaly se o ní písemné zmínky, podle vykopávek města zřejmě ležela mezi dnešními městy Fethiye a Antalya. Mnohé o této civilizaci ovšem mohou napovědět skalní hrobky.

Z nich lze usoudit, že Lýkijci věřili v život po životě, jinak by si těžko dali práci tesat a hloubit do skalních útesů a převisů stovky hrobek, navíc vypadajících jako obydlí.

Většina z nich je i čistě stavebně pojata, nejsou to žádné vykutané „nory“. Mají dveře, okenní překlady, což jsou typické znaky pro tehdejší lidská obydlí, nikoliv hrobky.

město Fethiye

Nebožtíci měli jedinečný výhled

O náboženství a rituálech Lýkijců nevíme také bohužel nic, podle způsobu pohřbívání je však patrná silná víra v posmrtný život i snaha své drahé zesnulé navštěvovat. Na rozdíl od – před vykradači pečlivě zabezpečených a utajených – egyptských hrobek byly totiž tyto snadno přístupné.

Velká pozornost byla věnována i jejich umístění. Hodně z nich je totiž postaveno tak, aby měl zesnulý doslova panoramatický „výhled“ z výšky na krásy okolní krajiny.

skalní hrobky

Skalní hrobky zdobí reliéfy

Nejznámější a nejnavštěvovanější je tzv. Amyntasova hrobka. Její vchod je lemován sloupy, a tak trochu připomíná malý chrám, pochází ze čtvrtého století př. n. l.

Amyntasova hrobka

Zajímavé je i prolínání stylů. Jsou tu řecké i perské vlivy, některé skalní hrobky se pyšnily vnějšími otevřenými sloupovými halami s mnoha reliéfy.

Nejslavnější lýkijskou hrobku Nereoven ale najdeme v Britském muzeu v Londýně. V Turecku jich je nejvíc poblíž přibližně sedmdesátitisícového města Fethiye.

Prohlídku lze spojit nejen s koupáním

V centru je umístěno i 16 sarkofágů, ty už ale spadají – až na jeden – do období římského impéria. Na každém kameni jsou znázorněny výjevy ze života majitele. Město ukrývá rovněž malé antické divadlo, postavené někdy ve 2. století. Další skalní hrobky pak najdeme v nedalekém městečku Dalyan (mapa).

Dalyan

To má ještě jednu výhodu. Po obdivování stavitelského umu našich předků si lze zajít odpočinout a osvěžit na nádhernou, 4, 5 km dlouhou pláž Iztuzu.

Dalyan se z rybářské vesničky stal vyhledávaným letoviskem. Lákadlem jsou tradiční trhy, kde seženete prakticky cokoli, a vyhlášené rybí restaurace.

pláž Iztuzu