Máte v plánu dovolenou na Sicílii či v Kalábrii? Anebo vás láká poznat v této části Evropy více destinací najednou? Ve všech třech případech se každopádně nabízí výlet na Liparské ostrovy. Ty se však v italštině nazývají Isole Eolie (Eolské), podle řeckého boha větru Aiolose. Jde o osm ostrůvků v Tyrhénském moři.

Stromboli předvádí permanentní show

Všechny mají vulkanický původ, sopka na ostrově Stromboli (mapa) patří k nejaktivnějším na světě, erupce má v pravidelných – 10 až 20minutových – intervalech už pár tisíc let.

Ohnivé fontány tryskají desítky metrů. Krátery jsou tři a každý „bouchá“ jinak, takže jde o nevšední podívanou, zvlášť pokud se turista (nejeden přijíždí právě z Kalábrie) odhodlá k cestě až na její vrchol.

Stromboli

K tomu musí mít průvodce, který zvolí bezpečnou cestu. Je to spíš pro dobrodruhy a ty, co mají dobrou fyzičku, aby zvládli několik hodin chůze do strmého kopce.

Celé „divadlo“ lze ovšem pozorovat v klidu z množství malých hospůdek na úbočí a ochutnávat u toho výplody místní gastronomie, jež pokaždé překvapí něčím nečekaným.

Je to tím, že celý kraj byl chudý, hospodyňky musely vymýšlet možnosti, jak levně a chutně nasytit své muže (pizzu nebo lasagne tu téměř neznají), a používaly fantazii a koření.

Stromboli

Těží se zde spousta pemzy

Na Liparské ostrovy jezdí každoročně kolem čtvrt milionu turistů, někteří si užívají teplého moře a pobytu na plážích s neobvyklým černým pískem, který je trochu hrubší. To je dáno sopečnou činností.

Pokud jde o ubytování, převažují menší a malé rodinné penziony ve stínu kráterů. Ty, kromě Stromboli, působí spíš pod zemí či vodou.

Liparské ostrovy

Sice chrlí prameny, lávu a popel, ale oblast seismologové pečlivě monitorují. K poslední velké explozi došlo dávno, v pátém století, kdy pohřbila římské osady v Lipari.

Zůstalo po ní množství vyvřelé horniny, pemzy, která se stále v dolech těží – k velké nelibosti UNESCO, jež má nad souostrovím patronát. Je totiž tvrdá a zároveň lehká.

Používá se na odlehčení tvárnic, jako brusný nástroj, k vyhlazení různých materiálů. Přidaná do hlíny jí dodá vzdušnost, sloužila k odstranění odumřelé kůže či chlupů z těla.

důl na pemzu

Liparské ostrovy lákají i na lázně a památky

Ale zpět na Liparské ostrovy. V hlavním městě Lipari sídlí Archeologické muzeum, kde je výstava o 5000 letech jejich osidlování a archeologické nálezy z dob pravěku a antiky.

Centru dominuje hrad, jehož počátky lze vystopovat až do 4. století př. n. l., později ho španělští dobyvatelé vylepšili o mohutné opevnění a strážní věže.

město Lipari

Nejvyšším vrcholem je Monte Chirica (602 m). Hodně navštěvovaný je ostrov Vulcano (mapa), nejblíž u Sicílie. Zde je největším lákadlem Velký kráter a četné lázeňské aktivity.

Například koupání v přírodní perličkové lázni, ohřívané párou a plyny ze dna moře. Je tu i jedna bílá pláž (pro ty, co je vyžadují) a nově vybudované geotermální lázně.

ostrov Vulcano