Na Island jezdí většina turistů kvůli polární záři. V posledních letech se však stal hlavním tahounem rozpadající se letoun amerického námořnictva, Douglas Super DC-3 Dakota. Ten omylem ztroskotal 21. listopadu 1973 na jižním pobřeží, v oblasti Sólheimasandur.

Kvůli velkému návalu k přírodě bezohledných zvědavců však musel majitel pozemku uzavřít cestu. Takže autem se tam už není možné dostat.

Připravte se na půlhodinu chůze

„Jestli se tam člověk chce vydat, tak auto, nejlépe džíp, potřebuje. Dojede jen k té cestě. Pak se musí šlapat pěšky čtyři kilometry po písčitokamenité cestě, je to drsnější terén,“ vypráví cestovatelka Markéta Schusterová a přidává dobrý tip.

cesta k vraku

„Vzhledem k tomu, že na Islandu je světlo až do jedné hodiny ráno, tak jsme se vydali na cestu právě v noci a tím jsme se vyhnuli ostatním turistům. Letadlo leží za velkou černou dunou, spatřili jsme ho na poslední chvíli,“ říká fotografka.

vrak na Islandu

Farmář ušetřil za palivo

Letadlo bylo jedním ze čtyř dvouplošníků typu Douglas Dakota, patřících americkému námořnictvu, které mělo vojenskou základnu v Keflavíku. Trosky už nemají ani ocas, ani křídla. Říká se, že vojáci kvůli špatnému počasí přeletěli letiště, pak ve stresu přepnuli na jinou palivovou nádrž, tudíž ztroskotali. Všichni přežili.

Farmář, kterému pozemek, na němž letadlo nedobrovolně přistálo, patřil, pak jezdil k plné nádrži tankovat do svého traktoru a se zásobami paliva si vystačil ještě celý rok!

vrak na Islandu

Vrak na Islandu zpopularizoval Bieber

Trosky (mapa) jsou dnes hojně využívány jako zátiší pro různá focení s modelkami. Nejvíc je ale proslavil tak trochu skandální zpěvák Justin Bieber, který na Islandu natočil videoklip ke své písni. A v něm jezdí po vraku letadla na skateboardu.

Justin Bieber na vraku

Foto – Markéta Schusterová a archiv Justina Biebera