Alpský roh (nazývaný také alphorn nebo alpenhorn) je dechový hudební nástroj ze dřeva, jehož historie je stará téměř půl tisíciletí. Setkat se s ním můžete i v horských oblastech Rakouska, nejrozšířenějším je ale ve Švýcarsku, kde se stal národním nástrojem a symbolem tradiční hudby.

Alpské rohy tu nechybějí na žádné lidové slavnosti, na nichž vyhrávají společně s harmonikami a houslemi. Ve Švýcarsku se však konají i oblíbené festivaly sólové hry na alphorn.

hráči na alpský roh

Vyráběl se z křivých jedlí

Protože na kmeny jehličnatých stromů v horských stráních tlačil sníh, nerostly rovně. Přírodní podmínky je v dolní části typicky zakřivily a dvou až čtyřmetrové alpské rohy se tak vyráběly vždy z jediného kusu jedle.

Obvykle se pak ovíjely březovou kůrou, jež dodala nástrojům kromě typické barvy i charakteristický dutý zvuk. V současné době najdete ve Švýcarsku už jen pět horalů – truhlářů, kteří se vyráběním alpských rohů živí.

Dřevo na alphorn vybírají hodně vysoko v horách a výroba jednoho nástroje jim trvá až dva týdny. Cena jejich výrobků se pohybuje kolem 40 tisíc švýcarských franků.

hráč na alphorn

Alphorn vydává jen jeden tón

Při hře hudebník opírá alphorn ohybem o zem a duje do nátrubku. Alpské rohy nemají otvory pro změnu výšky tónu, každý produkuje jenom jeden. Jejich zvuk se ale nese na velikou vzdálenost.

Používali je kdysi hlavně prostí pastevci, ale komponovali pro ně i vážení skladatelé, mezi které patřili například Johannes Brahms nebo Leopold Mozart.

Třebaže alphorn vypadá jednoduše, hra na něj je obtížná. Kdo se chce na roh naučit hrát, musí počítat s tím, že mu bude trvat minimálně dva roky, než zvládne základy.

alpské rohy