Ostrov Arran, dlouhý 32 km a široký nejvíc 15, je sice rozlohou 430 km² sedmým největším ve Skotsku, ale pokud jde o krásu, tak suverénně vede nejen tady.

Na tom se shodnou jak odborníci na cestovní ruch, tak turisté, kterých sem každým rokem přijíždí stále víc, aby se toulali nádhernou krajinou – ať pěšky, či na kole.

ostrov Arran

Túru na Goal Fell zvládne téměř každý

Nesmějí být ale překvapeni, když na ně někde „vyjukne“ srnec, laň či jiná vysoká zvěř, které tu je hodně. Žádných šelem se však určitě není třeba obávat.

Trvale zde žije něco kolem pěti tisíc obyvatel v hezkých vesničkách, ať už na pobřeží, kde rybaří, či poblíž zelených kopců a lesů na jihu, i v hornatém vnitrozemí na severu.

ostrov Arran

Nejvyšším vrcholem je Goat Fell (874 m), územně patří k zálivu Firth of Clyde, leží západně od Glasgow, mezi severní části Ayrshire a poloostrovem Mull of Kintyre. Ten proslavil stejnojmenný hit Paula McCartneyho, ale zpět na Arran.

ostrov Arran

K čemu slouží kamenné kruhy?

K historickým lákadlům patří určitě hrad Brodick Castle z červeného pískovce, plný starožitností.

hrad Brodick Castle

Z oken se otevírá výhled na již zmíněný majestátní Goat Fell (mapa), oblíbený cíl výletníků.

hrad Brodick Castle

Kdo má chuť na tajuplnou výpravu, vydá se ke kamenným kruhům Machrie Moor. Je jich šest, dobře viditelné bývají z oblasti blat u Moss Farm. Některé byly vytvořeny ze žuly, jiné z vysokých červených pískovcových pilířů. Účel není známý, patrně náboženský.

Machrie Moor

Arran se pyšní i hezkými plážemi

Okolní rašeliniště jsou plná pravěkých pozůstatků, menhirů, pohřebních mohyl apod. To je dané tím, že Arran byl nepřetržitě osídlen již od raného neolitu, pak Vikingy.

Ty vystřídali Norové, kolonizaci začali Irové, poté připadl Skotům. Jezdil sem i jejich král Robert III., převážně na lovecký zámek Kildonan, z toho už bohužel moc nezbylo. Stojí na vyvýšeném místě nad obcí, je jen stínem tvrze ze třináctého století.

Kildonan

V okolí však turisté najdou jemné pláže, kde se dá, když je hezky (což se občas stane), opalovat. Tedy v létě, kdy teploty atakují dokonce dvacítku. Ovšem sem se nejezdí chytat bronz, ale obdivovat krásy krajiny (a že je co), případně historické vykopávky.

Zajímavé hroby byly objeveny v blízkosti Kings Cross. Obsahují kostice, železné nýty a hřeby, bronzovou minci z devátého století, meč a štít.

Arran

Zdejší whisky chutná po kakau

Arran je zajímavý i tím, že přes nízký počet obyvatel vyrábí vlastní pivo a výtečnou, čistě sladovou malt whisky, má pro ni optimální podmínky.

Kvalitní rašeliny, která je nutná, se nachází dost na mnoha místech. Dnes už jedinou palírnu Harold Currie najdeme na odlehlém místě zvaném Lochranza.

Kdysi byly tři, ale zanikly, poslední, Torin, v třicátých letech minulého století. I tato měla jeden čas na kahánku, výroba byla nakonec obnovena 29. června 1995.

Whisky má lahodnou sladkou, rašelinovo-kakaovou chuť. Za zmínku stojí, že své soudky zde mají i korunní princové William a Harry, kdyby sem někdy zavítali…

whisky pro prince