Pod Řecko spadá kromě známých ostrovů (Rhodos, Kréta, Zakynthos, Kefalonie, Kos, Korfu, Samos aj.) i spousta malých. Celkem jich jsou přibližně tři tisíce. Jedním z nejkrásnějších – a těm, co znají starořecké báje, důvěrně známý – je Serifos, kde krásná Danaé porodila Diova syna Persea, jednoho z největších antických hrdinů.

Najdete zde ticho i diskotéku

Pověstí, jak byl kvůli zlé věštbě králem vhozen i s matkou do moře, poté zachráněn, aby v dospělosti zabil obávanou Medusu, se nechal inspirovat slavný film Souboj Titánů.

ostrov Serifos

Mnozí obdivovatelé sem kvůli tomu zamíří, ale nejčastější klientelou jsou senioři. Ti na ostrov jezdí hlavně na podzim hledat a nacházet klid, odpočinek a liduprázdné pláže.

opuštěná pláž

Serifos leží ve střední části Kykladského souostroví, je malý (75 km², 1 400 obyvatel), má kulatý tvar. Jsou tu pouze dvě větší města – přístav Livadi a metropole Chora v horách.

Chora

Dělí je od sebe jen 2 km, každé je úplně jiné. V prvně jmenovaném leží nejhezčí pláže na Serifu – Livadaki (poblíž je jeden z nejlepších kempů, Coralli) a Psili Ammos.

S ubytováním nebývá problém. Je možné najít prosté i luxusní – na opuštěném místě či v centru, kde to v noci žije. Je tu spousta barů, oblíbená je diskotéka Captain Hook (Kapitán Hook).

Livadaki

Za vstup do muzeí ušetříte

Naproti tomu Chora, která měla v dřívějších dobách za úkol chránit Serifos před piráty, je spíš tichá. Podle znalců jde o vůbec nejpůvabnější místo v celých Kykladách.

Bíle omítnuté domy a kostelík na kopci vypadají malebně. Najdeme tu i dvě muzea, hlavně Archeologické s exponáty ze starověkého období stojí za návštěvu.

Do obou je vstup zdarma. Lze obdivovat i opracované kameny z mramoru, zabudované do zdí středověkého hradu.

Ve městě sice nejsou hotely, ubytování se však sehnat dá. Prosté, ale levné třeba v krčmě Stavros na náměstí.

Chora

Serifos přitahuje pěší turisty

Chora je dobrý výchozí bod pro výlety. Jsou tu nenáročné turistické stezky, jedna vede i ke klášteru Taxiarchon. Je obýván mnichy, nebo snad jedním mnichem, takže ho lze obdivovat pouze zvenku. Sousedící kostel bývá ale prý občas přístupný při bohoslužbě (obojí bez záruky).

Naproti tomu opuštěná hornická obec Koutalas, kde se kdysi těžily minerály a rudy, působí jako město duchů. Ti se zde opravdu vyskytovali, a už před dost dlouhou dobou.

Podle důvěryhodných svědectví byl totiž Serifos (mapa) ve starověku začarovaný, nikdy tu nekuňkaly žáby. Nejpůsobivější starověkou památkou je strážní věž z roku 300 př. n. l.

Bílá věž

Pochutnáte si na loutze a plackách

Při toulkách krajem lze narazit na vesničky. Téměř v každé je taverna nabízející známou řeckou pálenku ouzo a pochoutky místní kuchyně.

Nejvyhlášenějšími jídly je loutza, na slunci sušené vepřové maso, sušená rajčata, pečená cizrna, smažené fenyklové placky a místní sýry. Skvělá jsou i vína s úžasným aroma.

Trajekty do Athén či na sousední ostrovy Paros a Sifnos jezdí podle sezóny 1 až 4krát denně, letiště tady není. I to přispívá k odloučenosti a tím i výjimečnosti ostrova Serifos…

Chora