Tragédie Hamlet patří k nejznámějším hrám na světě. Životní story dánského prince, který předstírá šílenství, aby pomstil smrt svého otce, zná snad každý. I když Shakespeare naplno uplatnil geniální dramatický talent, trochu opisoval. Příběh Amletha, prince jutského, napsal dánský kronikář Saxo Grammaticus už v roce 1216!

Nicméně se ještě za života slavného romanopisce spekulovalo, kam umístil zápletku svého stěžejního díla. Největší nápovědou byl hrad, ve hře pojmenovaný jako Elsinor. Znalcům mistrova díla netrvalo dlouho ho najít, stačilo se podívat na mapu a na okraji města Helsingør našli opevněný renesanční zámek Kronborg, který „hlídal“ úžinu Öresund.

velký sál zámku Kronborg

Původně se jednalo o hrad

Nejdříve tu stála celnice. Kamenný hrad Krogen postavil král Erik Pomořanský v roce 1420, na valech dodnes stojí děla připravená vystřelit na loď pokoušející se proplout bez cla.

V šestnáctém století ho Frederik II. přebudoval na monumentální zámek Kronborg. Ten později vyhořel, vnitřním prostorám neprospělo, že byl (1785 – 1926) využíván jako kasárna.

Za záchranu vděčí zájmu turistů, toužících spatřit místo, kde Hamlet „žil“. Po odchodu vojska nastala rekonstrukce, dnes je Kronborg jednou z nejvyhledávanějších památek v Dánsku.

kaple zámku Kronborg

Kdy se probudí kamenný Holger?

I když je interiér zařízen nábytkem poměrně skromně, určitě je na co dívat. Třeba banketní sál s rozměry 62 x 11 metrů je jedním z vůbec největších v severní Evropě.

Návštěvníci mohou také obdivovat soukromé pokoje krále a královny s malovanými kazetovými stropy, gobelíny. V podzemí se nacházejí volně přístupné kasematy.

Kdo si vezme baterku, může je prozkoumat. Hned na začátku ho možná trochu vyděsí spící socha Holgera Dánského, hrdiny se stejnou legendou jako naši blaničtí rytíři. Procitne, až bude dánské zemi nejhůře, a zachrání ji. Jak to udělá sám, o tom se anály raději nezmiňují, asi šlo o starověkého „supermana“.

Holger Dánský

Plachetnice nadchnou nejen modeláře

V severním křídle zámku Kronborg je Muzeum dánské mořeplavby, dokumentuje její dějiny za posledních 600 let. V mnoha místnostech najdeme propracované modely plachetnic.

Ocení je nejvíc modeláři a pochopitelně děti. Ty potěší i repliky kapitánských kabin, kajuty obyčejných námořníků nebo třeba ukázky plachtoví.

sál zámku Kronborg

Kronborg láká i na festivaly

Samozřejmě se nezapomíná ani na divadelní aktivity. Každý rok se zde konají festivaly a bývalý strašidelný hrad Kronborg je kulisou k inscenacím, i za účasti známých herců.

Po prohlídce není od věci zajít na procházku podél moře, oblíbené jsou i výletní lodě, z nichž je hezký výhled na zámek…

zámek Kronborg