Portugalsko nebylo kvůli velké vzdálenosti i vysokým cenám letenek častým cílem našich turistů, jak ale jejich cena klesala, zájem stoupal, hlavně na podzim. Tehdy je na většině území teplo, ale ne vedro, a moře je tak akorát.

Jsou i cestovatelští fajnšmekři, kteří se vydají objevovat neznámá místa, těch je tady víc než dost. Jedním z nich je Ilha da Berlenga (mapa), opuštěný ostrůvek úplně stranou civilizace, kam se dá dostat jen lodí z města Peniche (mapa), které je rájem surfařů, asi tak za 45 minut.

ostrov Ilha da Berlenga

Vítr a voda zajímavě tvarují pobřeží

Území je opravdu malé (78 hektarů), s délkou 1500 metrů, nejvyšší bod dosahuje výšky 88 metrů. Jsou tu i další, ještě menší ostrůvky – Farilhões, Estelas a Forcados.

Typické jsou příkré útesy a vysoké srázy různorodých tvarů (vytvořené silným větrem pohánějícím mořské vlny) jsou patrné už před tím, než loď přirazí k přístavišti.

přístav

Piráti vyhnali všechny mnichy

I přes nepřístupnou polohu byl Ilha da Berlenga od pradávna obydlen (nebo sloužil jako útočiště), archeologové nalezli zbytky římské keramiky utopené v pobřežních vodách.

V roce 1513 postavil král Manuel klášter Mosteiro da Misericórdia, ale mniši ho za 35 let opustili kvůli útokům pirátů. Lépe dopadla pevnost Forte de San João Baptista.

Od roku 1656, kdy byla z rozkazu krále Joãa IV. dokončena, sloužila jako ochrana. Hrstka mužů ji dokázala ubránit proti španělské flotile patnácti lodí! A stojí dodnes.

pevnost Forte de San João Baptista

Ilha da Berlenga je domovem racků

I když je Ilha da Berlenga spíš výletním místem, loď z pevniny vyplouvá dopoledne a večer se vrací, je zde možné přenocovat v kempu nebo některém z domků. Pro obojí je ale nutná včasná rezervace.

menší pláž

Déle se zdrží hlavně ornitologové, nachází se tu ptačí rezervace, která je domovem pro tisíce mořských ptáků, nejvíc asi racků.

ptačí rezervace

S ohledem na jejich ochranu je počet návštěvníků omezen na 350 denně, sezóna trvá od května do října. Nastálo tu žije jen několik rodin rybářů, správci rezervace a obsluha majáku.

Ten je kromě zmíněné pevnosti další raritou. Je dvacet devět metrů vysoký, stojí od roku 1841 na nejvyšším bodu ostrova a jmenuje se Duque de Bragança. Září do dálky 45 kilometrů.

maják Duque de Bragança

Potápěče zaujmou podmořské sluje

Ilha da Berlenga má i malé písčité pláže, třeba Carreiro do Mosteiro, skrytou mezi skalami na závětrné straně ostrova. Lze tam strávit den a v pohodě se koupat.

Ostrov je vyhledávaný také potápěči, ty zase přitahuje již zmíněné rozeklané pobřeží, kde lze narazit i na podvodní sluje.

jeskyně

K dalším zajímavostem patří unikátní, 75 metrů dlouhý přírodní tunel Furado Grande. Ústí u Snové jeskyně (Cova do Sonho). Ta, stejně jako celý ostrov v Portugalsku, stojí za návštěvu, už kvůli líčení zážitků, které hned tak někdo nemá.

jeskyně Cova do Sonho