Slope Point je malá oblast na nejjižnějším cípu Jižního ostrova Nového Zélandu. Pokud sem doputujete, rozcestník vám ohlásí, že k jižnímu pólu to odtud máte 4 803 km, zatímco rovník je vzdálen 5 140 km.

Na vysokém útesu nad rozbouřenými vlnami oceánu tu sice stojí maják, ovšem turisty do tohoto jinak téměř liduprázdného místa vábí především pohled na neuvěřitelně vytvarované stromy.

rozcestník

Lidí zde žije velmi málo

Jde o nehostinný kraj (mapa), vystavený extrémním povětrnostním podmínkám. V okruhu do deseti kilometrů tady žije jen asi pět desítek obyvatel. Společnost vám na Slope Point však mohou dělat celkem početná stáda ovcí, které se tu pasou. Právě pro ovce zde farmáři již před desítkami let vysázeli stromy, aby jim sloužily jako útočiště před nepříznivým počasím.

Slope Point

Slope Point neustále bičuje antarktický vítr

Od Antarktidy sem vanou proudy vzduchu přes Jižní oceán. Vzhledem k tomu, že pevnina u Slope Point je jim první překážkou po 3 200 kilometrů dlouhé pouti, dosahují veliké síly a rychlosti.

Slope Point

Vichr je tak silný, že tu kvůli němu stromy různých druhů nerostou kolmo vzhůru, ale jsou atypicky vytvarované. Mají kmeny a větve bizarně zkroucené a nakloněné jedním směrem, takřka vodorovně. A některé svým tvarem dokonce připomínají strašidelné či mytické bytosti.

pobřeží s majákem