V čínské architektuře neexistuje žádné tabu. Důkazem toho je rovněž Muzeum čajové kultury, jehož budova má nevšední, i když velmi příznačný tvar. Ocitnete-li se v budoucnu v těchto končinách, určitě si ji nezapomeňte prohlédnout na vlastní oči.

Nachází se v oblasti Meitan

Jste-li milovníky zeleného čaje, měli byste zavítat na jihozápad Číny. Právě zdejší oblast Meitan v provincii Guizhou je označována za metropoli čínského zeleného čaje, jehož věhlas přesahuje místní hranice. Není tedy divu, že zde vzniklo i Muzeum čajové kultury. A to vskutku netradiční podoby.

Muzeum čajové kultury

Anglický rekordman je mnohem menší

Muzeum čajové kultury, ve tvaru obří konvice na čaj, bylo dostavěno v roce 2010. Stavba si díky výšce hlavní budovy, která činí téměř 74 metrů, a maximálnímu průměru, který se pohybuje na hranici 24 metrů, drží rekord coby Největší pomník čaje na světě. Kam se na něj hrabe bývalý „rekordman“ Teapot Chester z anglického Devonu, jenž je vysoký jen něco málo přes čtyři metry.

Teapot Chester v Devonu

Šálek má konkurenci na Srí Lance

Přímo před čínským muzeem ve tvaru konvice stojí také šálek na čaj. Ten už ale nevzbuzuje takovou pozornost a údiv. Jeho rozměry hravě zastíní jiný čajový šálek, který najdete pro změnu na Srí Lance ve městě Colombo.

Je vysoký tři metry, v průměru má skoro dva a půl metru a vejdou se do něj čtyři tisíce litrů čaje. Pro zajímavost dodejme, že Guinnessova kniha rekordů nezapomíná ani na ledový čaj, který má svůj největší šálek v Tulse v Oklahomě. Ten dosahuje výšky 2,7 metru a pojme 912 litrů nápoje.