Encontro das Águas, anglicky The Meeting of Waters a česky Setkání vod, tak je pojmenován soutok největších řek na světě, Amazonky (nazývané také Solimões) a Río Negra, v Amazonské nížině v Brazílii.

Soutok, který se nachází přibližně deset kilometrů od brazilského města Manaus (mapa), je jedinečný barvami vody. Zatímco Amazonka má světlou, žlutohnědou barvu, Río Negro má tmavomodrou až černou barvu. Vody jednotlivých řek se promíchávají jen pozvolna, celých šest kilometrů je mezi nimi velmi přesná hranice.

soutok Amazonky a Río Negra

Barevná scenérie vzniká díky rozdílnosti vod

Jak zjistili odborníci, příčinou velmi pomalého promíchávání toků jsou jejich rozdílné vlastnosti. Voda Río Negra má vysokou koncentraci huminových látek, které vodu výrazně okyselují (voda má pH 3,5). Oproti tomu voda Amazonky obsahuje vyšší množství jílových částic a je zásaditá (pH 7,5).

Liší se i rychlostí proudění. Amazonka protéká místem soutoku rychlostí 7,5 km/h, zatímco Río Negro 2,5 km/h. Vody řek mají také rozdílnou teplotu. Žlutohnědá voda Amazonky odráží sluneční záření a neprohřívá se v takové míře jako voda Río Negra, která svou tmavou barvou teplo absorbuje.

Teplota Amazonky se pohybuje nejčastěji kolem 22 °C, ovšem Río Negro se prohřívá až na 28 °C. A právě díky rozdílným teplotám mají vody i rozdílnou hustotu.

soutok Amazonky a Río Negra

Součástí Encontro das Águas je také ekopark

Na soutoku obou řek byl zřízen ekologický park Janauari (Parque Ecólogico do Janauari). K jeho hlavním atrakcím, které mohou turisté obdivovat, patří zálivy (igarapés), bujně zelené pralesy (igapós) a kolonie viktorie královské z čeledi leknínovitých.

Vydáte-li se v budoucnu do Brazílie, neváhejte Encontro das Águas navštívit.

Encontro das Águas