Libanon – tato malá země by byla v podstatě nevýznamná, nebýt unikátního stromu, cedru. Je pro místní takovým symbolem, že si ho dali dokonce na státní vlajku.

Pro cizince byl Libanon (mapa) dlouho nepřístupný kvůli občanské válce. Menší poplach pak vyvolal nedávný únos pěti Čechů, ale v tomto případě šlo spíše o politický kšeft. Je fakt, že Libanon stále není vhodný pro individuální turistiku, při zájezdu s cestovní kanceláří však nic nehrozí.

Libanon a jeho památky

Baalbek ohromí obřím kamenem

Navíc turisté mohou i zde okusit arabskou raritu posledních let – ráno si zalyžovat (středisko Pic des Dames leží ve výšce 2650 metrů a sjezdovky jsou na úrovni) a odpoledne se vykoupat v moři.

pláž v Libanonu

Lze také dosyta obdivovat krásy přírody i památky po dávných civilizacích, například v jednom z  nejstarších měst na světě vůbec, Baalbeku, založeném Féničany už ve třetím století před Kristem, s monumentální akropolí.

Baalbek

Mamutí kamenné bloky pocházejí z lomu na kraji města, nejdelší a nejmohutnější je uprostřed něho zabořen do země. Má rozměry 21,5 × 4 × 4,5 m a váží 2000 tun!

Jde o největší opracovaný kamenný blok, který byl kde nalezen. Nikdy se ale nedostal na místo určení, do chrámu Jupitera, ten zůstal nedokončený.

Jupiterův chrám

Centrum města tvoří křivolaké uličky, další chrámy (Venuše, boha vína Bakcha aj.) i menší antické divadlo Odeon.

Tripolis láká na mýdlo

Hodně navštěvovaný je taktéž Tripolis s katedrálou sv. Víta a pevností Raymonda de Saint-Gilles z dvanáctého století. Z nádvoří se pak dá dostat do mnoha tunelů i na střechu.

mešita v Tripolisu

Ve starém městě lze narazit na spousta mešit, jsou tu rovněž tržiště (súky) a lázně.

trh v Tripolisu

Tripolis je známý i díky tradici výroby výtečného mýdla s podílem olivového oleje, medu a vonných bylinných přísad. Podle některých autorů bylo mýdlo dokonce vynalezeno právě zde.

Tripolis

Další známé fénické město je Súr (dříve Týros) na pobřeží Středozemního moře. Bylo označováno za nedobytné, název znamená skála; ta ho ostatně chránila spolu s hradbami.

město Súr

Bejrút zve nejen do muzeí

Místní obyvatelé prosluli jako skvělí obchodníci i mořeplavci. Založili kolonie na ostrovech v Egejském moři, v Řecku, Africe, Kartágu, na Sicílii, Korsice, v Hispánii a dokonce až v Cádizu, za mystickými Héraklovými sloupy (dnes Gibraltarský průliv).

Jinak metropole Bejrút byla zničena nálety, takže zbylo pár muzeí a Holubí skála – dominanta oblasti Raouché. A také jeskynní komplex Džajta, asi 20 km vzdálený.

Bejrút

Libanon zaujme i milovníky přírody

Hodně navštěvované je údolí Bikáa na východě, pokračuje přes Jordán a Rudé moře až k Africkému rohu. Nejvyšším vrcholem je Kurnat as-Saudá, 3 088 m vysoký. Logicky se turisté vydají do cedrových hájů. O těch se zmínili už Sumerové před 5 000 lety!

Jsou oploceny a památkově chráněny, nejstarší je Bentael, největší je Al Šuf (500 km2), oblíbené jsou i Tannourine a Horš Echden, ležící v horách za Tripolisem.

cedrový strom

Pochutnáte si na hummusu i mahší

Zážitkem je rovněž návštěva restaurace, na stole jsou vždy kupy talířků a misek. Hodně se jí hummus, bábá ghanúž (z lilku a papriky), fattúš (směs chleba, rajčat, cibule a máty), fúl (zvláštní typ fazolí), warak inab (plněné vinné listy) a mahší (cuketa s masem a rýží).

Z masa pak lahm siníje (mleté hovězí s petrželí a česnekem), šištavuk (grilované kuřecí) a různé ryby. Oblíbené jsou i „pouliční“ plněné masové sendviče šavurma. Je vysoce pravděpodobné, že vás Libanon nezklame ani svojí gastronomií…

Libanon