Africký Senegal mají v oblibě hlavně turisté ovládající francouzštinu. Je tu úředním jazykem, naopak s angličtinou se „nechytají“. Asi i proto sem moc Čechů necestuje.

Pokud ano, přistanou ve městě, které díky automobilovým závodům zná snad každý – v Dakaru (mapa). Leží na tzv. Zeleném mysu, ze všech stran ho omývá Atlantský oceán a je nejzápadnějším místem Afriky.

město Dakar

Obří sochu sem přivezli až z KLDR

Centrem veškerého dění je náměstí Nezávislosti, plné stánkařů. Ti, jak je zvykem, nabízejí vše možné. Novou dominantou z roku 1960 je Monument zrození Afriky, bronzové sousoší v socialistickém duchu (však také vzniklo v Severní Koreji).

Monument zrození Afriky

V Dakaru je několik muzeí a pár zajímavých ulic. Největší zájem je ovšem o pláže, kterých je v okolí spousta. Kolem nich pochopitelně stojí hotely, takže se jedná o ideální místo pro typické dovolenkáře.

pláž v Senegalu

Ti, co jsou trochu aktivnější, navštíví asi 40 km vzdálené Růžové jezero (Retba). Originální zbarvení způsobuje „zdravá řasa“ Dunaliella salina s vysokým množstvím betakarotenu a také vysoká koncentrace soli, 1,5krát vyšší než v Mrtvém moři!

Stejně jako v něm i zde si můžete v klidu zaplavat beze strachu, že se utopíte. Barva se ovšem různě mění podle svitu slunce.

jezero Retba

Ostrov Gorée nezapře svou minulost

Oblíbeným cílem je rovněž ostrov Gorée, který leží v moři na dohled (2 km) od Dakaru. V 15. až 19. století byl největším otrokářským trhem v Africe.

Smutné období zde připomíná Dům otroků (1784), dnes muzeum. Stále je patrný kontrast mezi zpustlými čtvrtěmi porobených chudáků a elegantními domy jejich pánů.

ostrov Gorée

Senegal vás ohromí také vodopádem

Kdo má v této zemi trochu smůlu, jsou milovníci procházek po horách, Senegal je totiž velká placka. Okrajová část pohoří Futa Džalon (to sem přesahuje z Guiney) na jihovýchodě leží pouhých 200 metrů nad mořem. Nicméně okolí je malebné, jsou tu zalesněná území, stometrový vodopád Dindefelo a u něj jezírko.

Kolem řeky Casamance na jihozápadě jsou zase husté lesy a mangrovníkové bažiny. Příslušníci místních kmenů Mandinga a Diola stále žijí svým životem v malých osadách.

vesnice

U řeky Gambie uvidíte antilopy i leopardy

Výjimečnými úkazy jsou kamenné kruhy spojené s pohřebišti. Nachází se ve čtyřech skupinách – Sine Ngayène, Wanar, Wassu a Kerbatch – v okruhu 100 km, nejstarší pochází z 3 století př. n. l. Celkem jich je 93.

kamenné kruhy

Svědčí o vysoce vyvinuté a prosperující tehdejší společnosti, o níž ovšem skoro nic nevíme. Jsou rozmístěné podél řeky Gambie, kde je i národní park plný zvěře.

Můžeme zde spatřit volně žijící antilopy, šimpanze, leopardy, slony, plazy, velký počet ptáků, občas se objeví i lev.

Senegal

V létě je lepší letět jinam

Senegal má dobrou infrastrukturu, na Afriku až výjimečně, a je bezpečný. Nejpočetnější národ, Wolofové, sice vyznávají islám, ale zase to nepřehání. Nechali si své zvyky, třeba hru na bubny djembe.

Ideální čas sem zaletět je od října do května, než začne období dešťů.

bubny djembe