Benevolence úřadů vůči těm, kteří i nadále míří do Kanady bez předchozí registrace prostřednictvím on-line formuláře, již brzy skončí. Od 10. listopadu 2016 se do druhé největší země světa dostanou pouze cestující, kteří si včas obstarají elektronickou cestovní registraci (eTA). Potřebné dokumenty budou vyžadovány už před nástupem do letadla.

Koupi letenky by měla předcházet eTA

Registrace prostřednictvím on-line formuláře zůstává až do 9. listopadu 2016 dobrovolná. Vstup do Kanady bez eTA se toleruje například kvůli jedincům, kteří si dosud nejsou vědomi nového opatření. „Od 10. listopadu 2016 však musí mít všichni cestující ze zemí s bezvízovým stykem s Kanadou, včetně občanů České republiky, cestovní registraci eTA, aby mohli nastoupit do letadla do Kanady,” uvedla nedávno kanadská ambasáda.

„V praxi to znamená, že před cestou do Kanady je nutné přes internet požádat o registraci, bez ní není možné do Kanady letadlem vycestovat. Zpravidla to trvá několik minut, ale doporučujeme podat si žádost ještě před zakoupením letenky,” upřesnil mluvčí velvyslanectví Michael Vlček.

Kanada

Dejte si pozor na podvodníky

Cestovní registrace pro vstup do Kanady se vyřizuje on-line za poplatek sedm kanadských dolarů (cca 130 Kč). Platí maximálně pět let, nebo do vypršení platnosti pasu. Žádost je možné vyřídit pouze na portálu kanadské vlády. (Více informací naleznete ZDE.)

Ambasáda při té příležitosti varovala cestující před neoficiálními cestami k vyřízení eTA. „Doporučujeme dávat si pozor na jiné webové stránky, které se mohou tvářit legitimně, ale na nichž je účtován poplatek vyšší než sedm kanadských dolarů,” tvrdí.

dort s kanadskou vlajkou

Komu úřady umožní vstup do Kanady bez eTA?

Kanadským občanům, kteří míří do vlasti, stačí platný kanadský pas. Lidé s povolením k trvalému pobytu v Kanadě se musí prokázat platnou kartou povolení k trvalému pobytu, o eTA však nežádají.