Irsko, správně Irská republika, mělo nezaslouženě špatnou pověst proto, že si ho lidé pletli se severním sousedem, kde působila teroristická organizace IRA. Nicméně – jak její vliv slábnul, přestali se turisté bát a hlavně začali oba různé státy rozlišovat.

Zájem stoupá od roku 2005, po zveřejnění indexu kvality života. V něm Irsko obsadilo první místo, díky ekonomické prosperitě pak dostalo přezdívku Keltský tygr. Přestože se mu hospodářská krize nevyhnula, stále je na tom dost dobře.

zátoka

Vyhnal hady svatý Patrik?

Na většině území Irska jsou louky, vřesoviště, rašeliniště, ale i původní listnaté lesy. Dost překvapivě tu rostou vavříny a myrty, typické pro Středomoří. Vůbec tu nežijí hadi! Ty podle legendy vyhnal uctívaný patron, svatý Patrik, jenž se zasloužil i o symbol země – trojlístek. Na něm vysvětloval prostým vesničanům princip Nejsvětější Trojice.

Jeho svátek bouřlivě slaví každoročně 17. března jako Den svatého Patrika všichni Irové, bez ohledu na to, kde se právě nacházejí. Toto bujaré veselí známe ostatně i u nás. Jinak – více zajímavostí o Irsku jako takovém se dozvíte ZDE.

Irsko

Iveragh zaujme nejen tvrzemi

Jedním z nejzajímavějších míst je poloostrov, který dost lidí zná jako Ring of Kerry, což je ale jen název silnice, jež ho objíždí. Oficiální název zní Iveragh, irsky Uíbh Ráthach (mapa).

Možná ho tak lidé pojmenovali proto, že tato trasa nabízí nádherná panoramata na skalnaté pobřeží Atlantiku, louky rozdělené kamennými zídkami či kruhové tvrze.

Jsou staré tisíc i víc let a stojí za to se na ně podívat zblízka, třebaže v nich nic není – sloužily k obraně či pozorování nepřátel od moře, tak logicky neoplývaly přepychem.

Nicméně všichni, co něco stavěli vlastníma rukama, ocení fortel našich předků a ti, co se vyznají ve vojenství, také jejich dobře zvolenou strategickou polohu.

kruhové tvrze

Obyvatelé jsou vesměs v pohodě

Velký zájem je i o návštěvu půvabné zátoky St. Finian’s Bay, přestože se nachází až na konci poloostrova. U skalisek Velký a Malý Skellig je pak i malá písčitá pláž.

Z městečka s pár desítkami malebných domů je hezký výhled na přírodní scenérie. Místní jsou přátelští, lze s nimi poklábosit u piva či whisky v některém „pubů“.

poloostrov Iveragh

Čokoládovna zaměstnává celou rodinu

Raritou poloostrova Iveragh je pár kilometrů vzdálená a nejen v Irsku vyhlášená Skelligs Chocolate Company (mapa). Tu před pár lety založili Amanda a Michael Mac Gabhannovi.

čokoládovna Skelligs Chocolate Company

Ti se sem přistěhovali z velkoměsta s mnoha dětmi kvůli čistému vzduchu a prostředí. Přesvědčili úřady, aby jim levně pronajaly vhodnou budovu, a pustili se do výroby. Ta běží nepřetržitě, stále v ní má někdo z početné rodiny službu. Všemu vládne paní domu, vyučená kuchařka, co čokoládu miluje a ví o ní snad všechno.

I díky ní se její věhlas tak rozšířil, že původní budova už dávno nestačí. Nebojí se ani experimentovat, vyrábí třeba zelenou nebo růžovou, co chutná po jahodách.

čokoládovna Skelligs Chocolate Company

Místní pralinka dobyla Ameriku

Celkově vymyslela sedmdesát druhů čokoládových bonbónů, prodávají se nejen na poloostrově Iveragh a ve zbytku Irska, ale také v Dánsku, Finsku, Japonsku i Spojených státech.

čokoládovna Skelligs Chocolate Company

Právě tam vyhrála první cenu její specialita – pralinka plněná skořicí, whisky a chilli! I když podle ní není úplně původní, vychází částečně z receptu starých Inků.

Ti do rozemletých kakaových bobů nepřidávali mléko ani cukr, jen vodu a ingredience, co měli po ruce. Kromě chilli třeba i trpký zázvor nebo skořici.

poloostrov Iveragh