Když francouzský jeskyňář Jean-Marie Chauvet dne 18. prosince 1994 objevil v údolí řeky Ardeche pravěkou jeskyni, vůbec netušil, jak tím změní celou historii lidstva. Na stěnách a stropech totiž nalezl stovky maleb a rytin zvířat – mamutů, nosorožců, jeskynních lvů, medvědů či divokých koní. Jak v barvách, tak jen naskicovaných uhlem. Některé výtvory udivovaly jemným stínováním, vzbuzujícím dojem plasticity. A bylo jasné, že pravěký výtvarný umělec dokázal – s pomocí důmyslných triků – využívat perspektivu!

Galerie je stará 36 000 let

Největší šok se dostavil po zjištění, že „obrazárna“ ve Francii vznikla před asi 36 000 lety, takže jde o nejstarší nástěnné malby vůbec, všechny předchozí jsou až o polovinu mladší!

Mnozí vědci se s tímto datováním odmítli smířit, podle nich šlo o omyl, ale pravdivost časových údajů potvrdilo – kromě jiného – i stáří uhlíků z ohnišť na dně jeskyně.

Chauvetova jeskyně

Sesuv zachránil poklad

Vědci z šesti různých laboratoří se na něm zcela shodli, takže Chauvetova jeskyně je nejstarší obrazárnou světa. Tyto závěry obrazně zpečetilo i zkoumání sesuvu kamení.

Díky němu se zjistilo, že do prostoru o rozloze 8500 m² nikdo nevkročil zhruba 20 tisíc let! Časem se přišlo i na to, jak malby vznikly, odhalen byl rovněž filigránský postup autorů.

Čím autor odsekal kámen?

Jedním z nejúchvatnějších výjevů je zobrazení čtyř koňských hlav, stále vypadajících jako „živé“. Každá je ovšem jiná, takže předlohou byla určitě konkrétní zvířata.

Při detailním zkoumání se přišlo na to, že šlo o kresbu uhlem, s výjevem boje dvou nosorožců ale pravěký umělec asi nebyl spokojen, tak tam přidal koně.

Navíc neznámým nástrojem odsekal kámen u nozder zvířat, aby malba vystoupila a působila jako reliéf, takže se usuzuje, že „stěna koní“ je dílem jednoho člověka.

Díky tomuto objevu stojí věda před otázkou, kdy a kde pravěké umění vznikalo. Všechno nasvědčuje tomu, že to bylo už po příchodu Homo sapiens – před 40 000 lety!

Takže mladší nalezená díla nebyla výsledkem postupného uměleckého vývoje, jak se myslelo po objevu dalších známých jeskyních komplexů v Lascaux a Altamiře.

Chauvetova jeskyně

Skutečná Chauvetova jeskyně není přístupná

Odborníci si nechtěli nechat významné dílo pro sebe, ale věděli, že turisté by malby zničili přinášením škodlivých mikroorganismů a vydechováním oxidu uhličitého.

Proto vznikla asi o kilometr dál, nad obcí Vallon-Pont-d’Arc, naprosto přesná replika (mapa), se stejnou teplotu a vlhkostí. Je v ní tisíc kreseb, včetně 425 zobrazení zvířat.

Mnohé byly vytvořeny s pomocí dřevěného uhlí, stejně jako – podle všeho – postupovali původní tvůrci. Slavnostního otevření se zúčastnil i francouzský prezident François Hollande.

Ten pak řekl: „Před 36 tisíci lety naši předci vynalezli malířství a zanecháním otisku ruky na skále i autoportrét. A znázorněním pohybu zobrazením obrysů také komiks!“

Projekt si vyžádal investice ve výši 55 milionů eur a postavit přesnou kopii jedné z největších objevených svatyň jeskynního malířství trvalo 2,5 roku.

Chauvetova jeskyně

Více informací a fotografií na téma Chauvetova jeskyně naleznete ZDE. Vydáte-li se do Francie, nezapomeňte její repliku navštívit, určitě nebudete litovat. Otevírací doba je každý měsíc trochu jiná, přijdete-li však k pokladně mezi 10:30 až 15:25 (kterýkoliv den v roce), bude to sázka na jistotu. Děti do 10 let mají vstup zdarma, do 17 let za 6,50 eur, dospělí zaplatí 13 eur.