Jsou jídla, která místní v mnoha zemích považují za delikatesu, ale u cizinců budí rozpaky až odpor. Jedním z nich je huitlacoche (whee-tla-KO-cheh) z Mexika. Má také přezdívku „kaviár Aztéků“. Ovšem vzhledem k tomu, že tento jinak vyspělý národ měl zvláštní zvyky, včetně pojídání srdcí zajatců, je třeba to brát s rezervou.

Základem šedivé kaše je plíseň

Podle nich je v pokrmu cítit vanilka a javorový sirup, avšak mnozí, co ho koštovali, tvrdí, že vypadá nevábně a nechutná jako výše jmenované pochutiny, spíš odpudivě.

A lingvisté připomínají, že huitlacoche v překladu znamená havraní výkaly, což by prý docela odpovídalo. Pokrm totiž vypadá jako slizovitá, šedivá kaše. Vzniká ostatně tak, že se na plodu kukuřice nechá vytvořit plíseň, ta se nožem citlivě odřezává i s přischlými nakaženými zrnky, zbavuje vláken a poté nahrubo rozseká.

huitlacoche v syrovém stavu

Obsahuje blahodárný lysin

Musí se důkladně promýt, konzumace syrové i tepelně upravené houbové sněti může být nebezpečná kvůli toxickým látkám v ní obsaženým, není vyloučena ani otrava. Na druhé straně někteří odborníci mají za to, že uvnitř kukuřičných „zbytků“ dochází k prospěšným metabolickým procesům a že – kromě vitaminu C, fosforu či kalcia – obsahují i pro tělo hodně důležitý lysin. Organismus ho neumí vytvořit, přitom má úlohu v rozvoji svalů, posiluje kosti, bojuje proti infekcím, udržuje pleť mladou a obsahuje hodně „přátelského“ cholesterolu.

huitlacoche v syrovém stavu

Huitlacoche najdete i v dezertech

Pikantní je, že kvůli této „chuťovce“ se kdysi dávno dostali do ostrého sporu američtí a místní farmáři, první chtěli „ďáblovu plíseň“ vymýtit, druzí byli vehementně proti. Huitlacoche lze jíst za syrova, v podobě salátu. Když se kukuřičné houby zahřívají, vytéká z nich voda připomínající inkoust. Čerstvé jsou měkké a sametové, v konzervách černé a zemité.

Lze je připravit v podobě placek, teplých i studených, přidávají se do dušeného masa, polévek, ryb, tortilly a dokonce se jimi dochucují některé dezerty.

huitlacoche na talíři

Přípravu zvládne skoro každý

Jednoduchý recept spočívá v tom, že se houby nakrájejí na kostičky, poté smíchají s předem orestovanou cibulkou, přidá se česnek, nechají se přejít varem, dokud nezčernají. Pak se přidají rajčata, chilli a vaří se 20 minut.

Jiný postup zná indiánský kmen Zuni. Ukusuje syrovou sněť z plané kukuřice, v jejich mytologii je symbolem koloběhu života. Podle výzkumu může být hlavně tento způsob konzumace nebezpečný. Na pokusných zvířatech se projevily příznaky plicního kataru, patologické změny v játrech, žaludku.

Pokud jde ale o lidi, tam se výsledky omezily jen na konstatování, že negativní následky nejsou prozatím potvrzeny a staly se předmětem dalšího bádání. Vydáte-li se na zájezd do Mexika, můžete si huitlacoche minimálně prohlédnout a přičichnout si.

huitlacoche v tortille