Vesnička Warley ve Velké Británii se v minulých dnech celosvětově proslavila. Otevřeli v ní totiž nejmenší muzeum světa, které se nachází v jedné z klasických červených telefonních budek. Přestože je muzeum vskutku miniaturní, jeho první expozice důkladně mapuje historii obce.

Změna nastane čtyřikrát do roka

„Nápad přišel úplně sám. Přemýšleli jsme, co s budkou uděláme, a pak nás to trklo,“ prozradila Kathryn Gallagherová, členka obecní asociace. Společně se svými kolegy navíc kvitovala skutečnost, že budka dostane i zápis v Guinnessově knize rekordů jako Nejmenší muzeum světa.

Vystavené předměty pocházejí od místních obyvatel, jsou mezi nimi staré fotografie, osobní věci, klenoty nebo kusy oděvů. Expozice se ovšem bude každé tři měsíce měnit a v budoucnu by neměla odkazovat výhradně k lokální historii.

nejmenší muzeum světa

Nejmenší muzeum světa pojme jednu osobu

Až se vydáte do Velké Británie, nezapomeňte nejmenší muzeum světa navštívit. Vesnička Warley se nalézá nedaleko Halifaxu v anglickém hrabství Yorkshire. Pokud stále ještě tápete, tady je mapa.

Jestliže se do Warley vypravíte ve skupině, je nezbytné počítat s tím, že do muzea může – vzhledem k omezenému prostoru – vstoupit jen jedna osoba, tudíž se budete muset obrnit trpělivostí a prostřídat se. Tedy pokud si nehodláte pouze pořídit selfie před „populární“ budkou…

nejmenší muzeum světa