Indický svazový stát Goa, nejmenší, ale díky turismu nejvíc prosperující v zemi, má pestrou historii, zmiňuje se o něm i starodávný epos Mahábhárata.

Objevil ho slavný mořeplavec Vasco da Gama, tím se z něj stala portugalská kolonie, a to na dlouhých 450 let, než indická armáda v roce 1961 vyhnala vetřelce. Později se díky atraktivní poloze stal oblíbenou turistickou destinací.

penzion

Pochutnáte si dokonce i na hovězím

Severní Goa se táhne směrem na sever od ústí řeky Mandovi. Najdete tu dlouhý pás pláží, občas přerušovaný malebnými říčkami, dále původní rybářské osady, kde život plyne stejně jako před staletími, a ospalé a poklidné město Candolim.

Jsou tu pochopitelně hotely, obchody a spousta restaurací. Goa (mapa) je jedním z mála míst v Indii, kde lze jíst hovězí. Krávy jsou jinak, jak známo, posvátné a nezabíjí se.

občerstvení na pláži

Kromě něj lze ale ochutnat i řadu pikantních pokrmů z drůbeže, ryb i vepřového. Jen pozor na některé druhy koření, v puse chutnají mírně nasládle – do prvního polknutí.

Pak v útrobách nastane hotové inferno a někteří jedinci se shánějí po hasicím přístroji. Je zajímavé, že pálivost nepřebije chuť masa a za čas se na ni dá i zvyknout…

stát Goa

Palmy rostou na každém kroku

Kromě pláží, některých zcela prázdných, na první pohled zaujmou kokosové palmy, které jsou skoro všude, ale i další bujná vegetace – díky častým monzunovým dešťům.

Ty však v listopadu a prosinci, kdy ve státě Goa začíná sezóna, určitě nehrozí. Období dešťů přichází v polovině června a končí na podzim.

palmy

Koho časem omrzí válení u moře, může se vydat do lesů, na rozdíl od jiných částí Indie původních. Vlna kácení sem naštěstí nedorazila; až třetinu území tvoří původní džungle, kde stále rostou vzácné stromy – teka obrovská či ledvinovník západní, z něj jsou oříšky kešu.

Najdeme tu i mangovník, byliny jako ananas, spatříme volně pobíhající drobnou zvěř, hlavně lišky. Ty by opravdu mohly na mnoha opuštěných místech ve státě Goa dávat dobrou noc. Ve volné přírodě žije dost hadů, ti ale před člověkem včas utečou. Navíc likvidují četné a rozšířené hlodavce.

vodopády Dudhsagar

Jižní Goa přitahuje spíše introverty

I když do Goy míří stále víc turistů, odolává rušnému životu. A to i ve velkých městech, nikdo nikam nespěchá, všude panuje pohoda. Hodně jsou tady, kromě koupání na plážích (mají 101 km!), oblíbené ajurvédské masáže.

pláž

Hlavní sezóna končí až na konci jara, lze si vybrat podle povahy, kde ji strávit. Jižní Goa je klidnější než severní pobřeží, což ale neplatí o městečku Colva se spoustou barů a diskoték.

K nejklidnějším místům patří naopak okolí obce Benaulim a nedalekých letovisek Varca a Cavelossim. Zde lze najít řadu opuštěných míst u moře.

pláž

Zdejší maják je historickou raritou

Milovníky památek nadchne pevnost Fort Aguada z roku 1612, jež chránila pobřeží před nájezdy nepřátel. Dnes slouží zčásti jako vězení, takže je bohužel uvnitř nepřístupná.

pevnost Fort Aguada od moře

Přesto stojí za to se k ní vypravit, na vrcholu kopce stojí čtyřpatrový maják z roku 1864. Je nejstarší nejen na území státu Goa, ale také v celé Asii. Že nabízí krásný výhled, je asi zbytečné dodávat…

maják