Halloween 2016 bude obzvlášť zajímavý pro dva „šťastlivce“, kteří dostanou možnost přespat v rakvi hraběte Drákuly na hradě Bran. Budou údajně prvními nocležníky od roku 1948!

Slavný román Brama Stokera, pojednávající o nelítostném vladaři, co vstal z mrtvých jako upír, měl předlohu ve Vladu III. Drákulovi, který z kratochvíle nabodával nepřátele na kůl. Proto se mu říkalo Napichovač. Sadistické sklony projevoval i jinak – pozval chudáky na hostinu, místo ní je upálil a pak se chlubil, že jim ukončil trápení a snížil chudobu!

hrad a vesnice Bran

Stoker si zřejmě dost vymýšlel

V záchvatu vzteku prý také vyřízl těhotné milence nedonošený plod a vystavil si ho v ložnici. Legend o jeho krutosti je mnoho, ale jisté je jen to, že žil v patnáctém století. I to, že na hradě nějaký čas opravdu pobýval, stejně jako jeho děd, kníže Mircea I. Bran však nebyl jejich sídlem. Oba totiž vládli v sousedním Valašsku, ne v Transylvánii, kde leží.

Stoker toho o Vladovi moc nevěděl, „degradoval“ ho třeba z knížete na hraběte. Román je směsí bájí a pověr, i Bran si spisovatel vybral, aniž by v něm kdy byl, splňoval pouze jeho představu.

hrad Bran zevnitř

Halloween 2016 zde prožijí dva lidé

Bran (mapa) se majestátně tyčí v nádherné a zároveň (hlavně večer) strašidelně vyhlížející krajině. Je jednou z nejvýznamnějších atrakcí Rumunska, ročně sem zavítá 630 000 turistů. Ti, co tu přespí, budou výherci soutěže, kterou pořádá server Airbnb. Při ní mají např. použít „upírský důvtip“ a vymyslet, co by Drákulovi řekli, kdyby ho osobně potkali.

Za odměnu budou moci strávit Halloween 2016 v červené, sametem vystlané rakvi jako správní upíři. Anebo si mohou lehnout i do postele, kdyby na takový zážitek byli moc vyděšeni.

Halloween 2016 v Drákulově rakvi

Může jim pomoci pomyšlení, že Vlad III. nemohl být upírem hned z několika důvodů. Nebyl nesmrtelný, zřejmě padl v boji proti Turkům (za něj je v Rumunsku uctíván jako hrdina). Navíc hlavu odvezli jako trofej do Istanbulu, tělo asi pohřbili v Comaně, v klášteře, který založil v roce 1461, tedy v posvěcené půdě, což by znemožnilo jeho proměnu.

hrad Bran zevnitř

Marie to rozsekla už dávno!

Vlad nebyl ani prvním upírem, pověra je převzata z mytologie Slovanů i Germánů, kde vysával krev z těl lidí popravený zločinec, čaroděj ovládající černou magii (nebo jeho oběť). Mohlo jím být i dítě čarodějnice, zplozené s démonem. U nás vše skončilo výnosem Marie Terezie. Ta vydala zákon zakazující hanobení těl s tím, že upíři neexistují.

hrad Bran v Transylvánii