I když leží jen 21 km od malajského pobřeží, je souostroví Perhentian pro většinu lidí zcela neznámé. Protřelí cestovatelé o něm však dobře vědí a někteří se sem i vracejí.

Podle legendy vzniklo tak, že dva ptáci v letu z neznámého důvodu zkameněli a přeměnili se v dva ostrovy – Kecil (Malý) a Besar (Velký). Zřejmě něčím naštvali bohy. Těm pak možná bylo jejich činu líto, protože jsou tady jedny z nejkrásnějších pláží široko daleko, bělostný písek lemuje křišťálově čisté modrozelené moře.

souostroví Perhentian

Batůžkáři míří na Kecil

Zdejší pláže lákají hlavně ty, co míní svou dovolenou prolenošit, ale v klidu, aniž by „zakopávali“ o ostatní nebo se prodírali davem s cílem smočit tělo v příjemně teplé vodě.

Každý z ostrovů má poněkud jinou klientelu. Na Kecilu najdeme spíš batůžkáře. Ti po natočení filmu Pláž zjistili, že se v Asii nachází mnoho zapomenutých ostrůvků.

Nejoblíbenější je Pasir Panjang (Dlouhá pláž). Poblíž jsou levné bungalovy a prosté restaurace, kde ceny připomínající socialismus, kdy jídlo stálo pár korun.

souostroví Perhentian

Na Besar létá náročnější klientela

Perhentian v malajštině znamená „ostrov zastávka“ a právě tomuto účelu dlouho sloužil, zejména při cestě do Kota Bharu, odkud se sem dá také snadno dostat.

Cesta rychlou lodí zabere asi tak tři čtvrtě hodiny. Je tu i letiště, které připomíná některá naše „okresní“. Na Besar míří naopak návštěvníci, co hledají vyšší standard služeb.

Závisláky na internetu tady nepotkáte

I když sem turistů jezdí čím dál víc, místní obchodníci ani úřady nedělají nic pro to, aby jim poskytli vymoženosti západní civilizace, nejspíš je to od nich úmysl.

Nestojí prostě o to, aby sem mířily davy a milionáři či filmové hvězdy si tu pořizovali luxusní prázdninové rezidence. Až to vypadá, že se je snaží spíše odradit!

Platební karta je tu neznámým pojmem, stejně jako banka či bankomat, Wi-Fi připojení taktéž, neexistují ani veřejné telefony, na signál z mobilních se rovněž nedá spoléhat.

Prostě cílem je, aby se sem jezdilo odpočívat od shonu a spěchu, který člověka dnes jinak obklopuje skoro všude. Na souostroví Perhentian často míří příznivci potápění a šnorchlování.

Ti druzí hlavně na pláž Coral Bay. Pro lepší pocit dobrodružství si vyberou obvykle krátkou (10 až 15 minut), nenáročnou cestu džunglí. Má značené stezky, zabloudit nelze.

souostroví Perhentian

Perhentian se zavděčí introvertům

Souostroví Perhentian (mapa) je typické i velkými balvany poházenými na pláži, proto se mu někdy přezdívá „Malajské Seychely“, je ovšem nepoměrně levnější.

Nacházejí se tu i zastrčená místa. Kdo by chtěl strávit dovolenou ve stylu Robinsona Crusoe, má šanci. Musí si jen vzít jídlo, moc zvěře tu není. Navíc – kdo ji dnes umí stáhnout?

Ale na toho, kdo hledá zapomenutý kout světa, kde si může jen v klidu a v pohodě užívat moře a slunce, může Perhentian působit jako poslední ráj na zemi

souostroví Perhentian