Poté, co pro nás Amerika přestala být nepřítelem, dostavila se tendence převzít některé tamější svátky. Proti nahrazení Ježíška Santa Clausem se však zvedla vlna odporu. Nicméně den svatého Valentýna se víc než uchytil, dostal až hysterickou podobu. Kluk, který na něj zapomene a neobdaruje svou milou, může počítat z rozchodem. V poslední době se čím dál víc rozmáhá další – za oceánem asi nejpopulárnější – svátek, Halloween. Milují ho hlavně děti, které se převlékají za různá strašidla a postavy.

Název je americký, původ nikoliv

Skoro před každým domem je také vydlabaná dýně a v ní svíčka. Název svátku, který my slavíme obvykle navštěvováním hřbitova, vznikl zkomolením.

Původně se jmenoval podle vzpomínky na všechny svaté – All Hallows‘ Evening (Předvečer všech svatých). Ovšem Američané, s touhou všechno zkracovat, to spojili do jednoho slova a All vynechali. A Halloween byl na světě!

dýně

Na počátku byl Samhain

Pokud jde o historii, musíme se vrátit do časů Keltů, kteří vždy v noci z 31. října na 1. listopadu slavili tzv. Samhain, kdy se stírala hranice mezi světem živých a mrtvých.

Věřili, že tuto noc lze zajít do podsvětí a duše zesnulých se vracejí. Aby nebloudily, zapalovali za okny svíčky ve vyřezané řepě (dýně neznali, pocházejí totiž z Jižní Ameriky).

Bylo také zvykem prostírat u večeře i příbor pro zemřelé příbuzné, kdyby se rozhodli rodinu navštívit. Pochopitelně neožívali nakrátko jen hodní duchové, ale i ti zlí.

Aby se proti nim lidé ochránili, převlékali se do starých cárů a malovali si obličeje. Kdo si na ten zvyk vzpomněl a „exportoval“ ho z Irska za oceán, to se přesně neví, ale uchytil se dost rychle. Jeho „přesun“ do Ameriky pravděpodobně souvisí s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století.

Halloween

Dušičky vznikly díky krádeži

Ještě předtím církev Samhain zrušila, uctění památky zesnulých přesunula o dva dny dál, a tak vznikly Dušičky. Bylo ostatně jejím zvykem „krást“ jiné symboly.

Kříž, ten nejhlavnější, nesouvisí s ukřižováním Ježíše (vypadalo úplně jinak). Kreslili si ho při obřadech na čelo vyznavači boha Mithry, konkurenta křesťanství.

Halloween připomíná maškarádu

Ale zpět k svátku jménem Halloween – z toho se místo vzpomínky na nám blízké, co už opustili tento svět, stala lidová taškařice pro děti a mládež, kteří se převlékají i do kostýmů filmových postav.

Obzvlášť populární je Batman, jemuž není vidět do tváře, ale i další. U nás se Halloween zatím masově nerozmohl, navíc dýně často nahrazují lampiony, pocházející pro změnu z Asie

děti slaví Halloween