Nádherná příroda, široké možnosti sportovního vyžití, vysoká úroveň služeb, skvělé sýry, čokoláda a ty nejlepší lázně. To vše a ještě mnohem víc láká do Švýcarska značné množství turistů. Stále ale existují místa, kde si nejen vychutnáte všechna pozitiva, ale navíc i autentickou atmosféru s větší než malou špetkou romantiky. Letité kamenné domy zdobené sgrafitem a malbami, muškáty v oknech, křivolaké uličky a kašny s minerální vodou na každém rohu. Přesně takový je Scuol.

Město (mapa) jako z pohlednice. A to vše bez davů brebentících turistů. Pokud se sem vydáte na podzim či na jaře, dost možná si procházku historickým centrem užijete zcela o samotě.

Scuol ve Švýcarsku

Místní kostel si zamilujete

Dominantou staré části je kostel se špičatou věžičkou ze 16. století. Jeho zvon odbíjí nejen každou hodinu, ale ohlašuje i 15minutové intervaly. A pokud si myslíte, že by vás jeho vyzvánění mohlo rušit, není tomu tak. Na libý zvuk si okamžitě zvyknete a budete se na něj naopak těšit. Jeho pomocí se na chvíli přenesete do dob dávno minulých a mobil budete vytahovat jedině kvůli fotografiím.

Scuol ve Švýcarsku

Zaposlouchejte se do rétorománštiny

Většina obyvatel malebného městečka Scuol v kantonu Graubünden stále mluví tímto šarmantním jazykem, který ve Švýcarsku ovládá jen necelé procento obyvatel. Nemusíte mít ale obavy, bez problémů se domluvíte německy, anglicky či francouzsky. Zvukomalebný jazyk ale dokonale vytváří romantickou atmosféru jako z filmu.

Odpočiňte si ve vyhlášených lázních

Když jsme u té romantiky – zdejší lázně patří k nejvyhlášenějším ve Švýcarsku. Termální koupele ve městě Scuol si můžete užívat v rozsáhlém vnitřním areálu se saunovým světem i ve venkovním vyhřívaném bazénu s výhledem na horský masiv. A rozhodně nesmíte vynechat římsko-irský lázeňský rituál. Ten je třeba rezervovat s dostatečným předstihem na konkrétní datum a čas, ale stojí za to. Pouze se svým doprovodem si vychutnáte 16 procedur – saunami počínaje a masáží zdaleka nekonče. To vše oblečeni v tógách ve stylu starých Římanů a chvílemi nazí. Je to nejlepší způsob, jak využít bezmála tři hodiny vaší dovolené.

venkovní bazén

Vydejte se na túry národním parkem

Švýcarský národní park byl založen již v roce 1914 a byl prvním svého druhu ve střední Evropě. Krásu panenské přírody a majestátních hor můžete obdivovat na několika trasách různé obtížnosti. Kromě mnoha chráněných druhů rostlin a ptactva zde lze narazit i na jeleny a pískající sviště.

Navštivte hrad Tarasp

Jedna z túr národním parkem ústí přímo pod hradem Tarasp, který se řadí k nejstarším v zemi a trochu připomíná český Karlštejn. Ať už se k němu vydáte po svých, či autobusem a absolvujete prohlídku, nebo jej pouze zahlédnete oknem během jízdy vlakem jednou z lokálních panoramatických tras, dokonale dotvoří atmosféru už tak pohádkové dovolené.

město Scuol

Scuol poskytuje široké sportovní vyžití

K nejrozšířenějším sportovním aktivitám v oblasti patří cyklistika. Však se za tímto účelem v okolí pořádají i několikadenní tematické zájezdy. Na své si ale přijdou rovněž milovníci adrenalinovějších sportů, jako je paragliding, horolezectví nebo rafting. Zimní sezóna zase láká do lyžařského areálu Motta Naluns se sjezdovkami všech obtížností a moderními lanovkami. A pozor – některé místní hotely v rámci ceny pokoje zdarma poskytují skipas po dobu pobytu či vstup do lázní.

Opravdu ještě pořád váháte, kam vyrazit na příští dovolenou? Scuol čeká právě na vás! Více informací ZDE.

kanton Graubünden