Již ve středu 9. listopadu 2016 bude v Brazílii slavnostně odhaleno největší akvárium v Jižní Americe. Najdete ho ve městě Rio de Janeiro, konkrétně v tamějším přístavu. Pětipatrový komplex nese název AquaRio a zahrnuje 28 obřích nádrží propojených průhlednými tunely. V těch bude prozatím k vidění 350 druhů mořských živočichů, celkem zhruba tři tisíce kusů.

Se žraloky můžete spát i plavat

V budoucnu se však počet živočichů výrazně zvýší, poněvadž celková kapacita komplexu činí 8000 tvorů. Drtivá většina – cca 90 procent – druhů, které bude AquaRio ze začátku hostit, pochází z brazilského pobřeží. Pěti z nich dokonce hrozí vyhynutí.

Už od prvního dne se návštěvníci mohou těšit například na 40 žraloků. Chybět mezi nimi nebude ani žralok vouskatý, který dorůstá délky až 4,3 metru. Spatřit žraloky lze v průhledném, 20 metrů dlouhém a dva metry širokém tunelu.

Velkou atrakcí bude tzv. nocleh se žraloky. „Předpokládáme, že by tady děti od šesti let mohly s rodiči strávit noc, aby si připadaly jako na dně oceánu,“ prohlásil šéf akvária, mořský biolog Marcelo Szpilman. Dodal, že odvážnější návštěvníci vyfasují skafandr a budou si moci s malými žraloky i zaplavat.

AquaRio ve městě Rio de Janeiro

Přivítá vás obří kostra

Ve vstupní hale lidé spatří u stropu visící, přes 13 metrů dlouhou kostru velryby, kterou námořníci vylovili v místním přístavu před dvěma lety. Velryba, vážící 37 tun, se zřejmě srazila s lodí, jelikož jí chybí ploutev.

V obřím akváriu AquaRio o celkovém objemu 4,5 milionu litrů si mají návštěvníci připadat, jako by se procházeli po mořském dně. Plné nebezpečných ryb bude hned první oddělení, kde se můžete těšit například na rejnoky či perutýny.

AquaRio ve městě Rio de Janeiro

AquaRio si vyžádalo miliardu korun

AquaRio (mapa) se na ploše 26 000 m2 budovalo čtyři roky, stálo 130 milionů brazilských realů (v přepočtu cca miliardu Kč) a bylo financováno ze soukromých zdrojů. Otevřeno má být sedm dní v týdnu a za hodinu pojme až tisíc lidí.

Nemáte v nejbližší době v plánu vydat se na zájezd do Brazílie? Škoda! A co takhle dovolená v Turecku? V jejím rámci si můžete odskočit do Istanbulu, kde od roku 2009 stojí největší evropské akvárium. Žije v něm přes 10 000 živočichů v nádržích o objemu 6,8 milionu litrů.

město Rio de Janeiro