Třetí největší africké jezero Malawi, objevené známým britským cestovatelem Livingstonem (ten ho pojmenoval Nyasa), je pro domorodce tak trochu kultovní.

Možná proto, že tvoří přírodní hranici mezi třemi státy – Mosambikem, Tanzanií a republikou, která si „přivlastnila“ jeho jméno a o které většina lidí neví, že existuje.

vesnice u Malawi

Hora Sapitwa mate svým názvem

Skupiny turistů do této země proto míří výjimečně, obvykle lodí v rámci poznávacího (jedno či několikadenního) výletu, který organizují cestovní agentury. Je to škoda, protože právě republika Malawi obklopuje největší část jezera, navíc se může pochlubit pěti národními parky, kde volně žijí – trochu nelogicky – hlavně antilopy a levharti. Prvně jmenovaný druh je totiž obvyklou kořistí druhého, ale ochrana parků prý mezi nimi zajišťuje rovnováhu. Většině území dominují pastviny s čajovníkovými plantážemi.

Mulanje

Déle se v republice Malawi (mapa) obvykle zdrží vysokohorští turisté. Jdou zdolat žulový masiv Mulanje (asi 200 km od břehu) a nejvyšší horu Sapitwa, což v překladu znamená „Nechoď tam“. Varovný název nemá moc smysl, stoupání na náhorní plošině není zas tak náročné. Cestu navíc zpestřuje krásný pohled na horské cedry a někdy i bíle kvetoucí stromové lilie.

Sapitwa

Likoma přitahuje nejen přírodovědce

Ale zpět k jezeru Malawi. I když fámy, že vstup do průzračné vody je rizikový kvůli infekční nákaze či střetu s krokodýlem, jsou vyvráceny, koupe se v něm jen málokdo. Ovšem jeho součástí jsou ostrovy Chizumu a hlavně Likoma, kde jsou nádherné pláže, na nichž nikdo není. Likoma má rozlohu jen 17 km² a žije tu asi 10 000 obyvatel.

krajina s baobaby

Je pro ni typický strom baobab, výjimečný díky stáří (může mít až dva tisíce let!), ale „exkluzivitu“ mu zajišťuje třetí největší chrám v Africe, katedrála svatého Petra.

katedrála v Likomě

Kdo si chce pár dní v klidu odpočinout, zaplavat a doladit bronz, má k tomu ideální možnost. Ovšem ne všude narazí na komfort v podobě lehátek a slunečníků…

Likoma

Malawi fascinuje životem pod hladinou

Na jezeře Malawi funguje pravidelná lodní doprava, ale není zas tak snadná, takže jen ve dne. Kromě ní tu křižuje také spousta výletních lodí, ty zastavují i v domorodých vesnicích. Tam lze jako suvenýry zakoupit různé ručně dělané předměty.

jezero Malawi

Dá se bez problémů pronajmout jachta i s posádkou a plout po vlastní ose libovolně dlouho. Tuto možnost využívají hlavně ti, co mají jako hlavní lákadlo pozorování života pod vodou. Uvádí se, že tu žije až 650 druhů ryb z více jak deseti různých čeledí. Po domluvě se ale dá vydat s rybáři na lov, jsou tu i možnosti potápění či šnorchlování a provozování většiny běžných vodních sportů.

jezero Malawi