Známou turistickou atrakcí v Indii je schodiště k posvátné studni Chand Baori nedaleko vesnice Abhaneri v Rádžasthánu (necelých sto kilometrů od Džajpuru). Schodiště s chrámem bylo vystavěno kolem roku 800 našeho letopočtu z porézních vulkanických kamenů, které svou propustností napomáhají zavodňování studny.

Postavili ho duchové?

Kamenná stavba Chand Baori (mapa) připomíná spíš antický amfiteátr, inverzní pyramidu, rozhodně na každého zapůsobí tajuplně až mysticky. A tak není divu, že kdysi lidé věřili legendám, podle nichž ji vybudovali duchové, a to za jedinou noc!

Schodiště je tvořeno více než 3 500 schody, které klesají ve třech svažujících se stěnách a třinácti podlažích do hloubky třiceti metrů. Zájemci tak mají nespočet možností, kudy se k řasami zeleně zbarvené posvátné vodě dostat.

detail schodiště

Chand Baori chrání před vedrem

Poslední čtvrtá stěna je svislá, tvoří čelní stranu někdejšího chrámu s bohatou vnější i vnitřní sochařskou výzdobou s hinduistickou tématikou. V jedné z místností chrámu nad studnou Chand Baori se kdysi nacházela i lázeň pro panovníka a jeho rodinu. Svatá voda k ní byla čerpána pomocí ručních přelévacích mechanismů.

Chand Baori

Sestoupíte-li až dolů, a věřte, že i cesta ke studni je fyzicky poměrně náročná, zjistíte, že tam panuje teplota o pět až šest stupňů Celsia nižší než na povrchu. To je důvod, proč u dna ani za extrémních teplot nevysychá voda, ačkoli se studna Chand Baori v Indii plní pouze v době monzunových dešťů, a proč se dodnes na nejnižších stupních schodiště scházejí v době největších veder zdejší obyvatelé.

pohled na schodiště nad studnou Chand Baori