Dnes, v pondělí 14. listopadu 2016, konkrétně ve 14:52 SEČ, nastává superúplněk. Tedy největší úplněk za posledních 68 let. Měsíc dosáhne na obloze rekordního průměru a jasu – bude o 14 % větší ve svém průměru a o 30 % jasnější.

Poslední takový superúplněk nastal 26. ledna 1948 a příští nastane až 25. listopadu 2034.

Jak vzniká superúplněk?

Tzv. superúplněk (anglicky Supermoon) je astronomický jev daný tím, že Měsíc neobíhá kolem Země po kružnici, nýbrž po elipse, a díky tomu je od nás při úplňku pokaždé jinak daleko. Pokud se zároveň sejde okamžik, kdy je Zemi nejblíže s okamžikem, kdy nastává úplněk, potom hovoříme o velkém úplňku.

Taková situace nastává přibližně jednou za 14 měsíců, ale ne každý superúplněk je stejně velký. Poslední opravdu velký byl k vidění 19. března 2011, ale dnešní úplněk je nejenom největší v letošním roce, ale dokonce za posledních 68 let.

Úplněk vrcholí před 15. hodinou SEČ. Asi dvě hodiny poté, před 17. hodinou, vyjde u nás Měsíc nad severovýchodní obzor. Nejvýše na obloze bude až krátce po půlnoci, kdy bude nad jihem v souhvězdí Býka.

Nejvíce nás upoutá svým vysokým jasem (superúplněk je asi o 30 % jasnější, než když je Měsíc v „mikroúplňku“). Naopak toho, že je trochu větší, si okem nevšimneme a jde to poznat jen porovnáním s jinými úplňky na fotografiích.

Co se děje za úplňku?

Co přináší úplněk, tedy i dnešní superúplněk? Obvykle se rodí více dětí než v jiných dnech, na svět přicházejí zejména chlapci. Zvyšuje se zločinnost, lidé jsou obecně podrážděnější a agresivnější než obvykle. V ulicích potkáte mnohem více bláznů a podivínů. Jen tak mimochodem – úplněk není otázkou jedné hodiny, ale působí už nejméně den předem a postupně doznívá dalších cca 24 hodin.

Citlivější jedinci trpí nespavostí, bolestí hlavy, nervozitou, pocity strachu a úzkosti, někteří mají problémy s tlakem. Nedoporučuje se na tento den plánovat větší operace, dochází ke zvýšené krvácivosti. Jsou ovšem výjimky, kdy úplněk může naopak změnit vše k lepšímu. Těch je však minimum.

Pokud máte před sebou důležité rozhodnutí, nechejte ho raději na zítra, ještě lépe na pozítří. Mohli byste totiž reagovat příliš impulzivně. Obecně se dá říci, že tento den není vhodný pro velké převraty v těle ani v mysli. Naopak si například zacvičte jógu a harmonizujte tělo.

úplněk nad Bostonem

Rada za závěr

Pokud vás něco trápí, toužíte ve svém životě něco změnit nebo si někoho „přitáhnout“ do svého života, zadívejte se na Měsíc a vyšlete směrem k němu svoje přání. Ale pozor – období úplňku svádí k rychlým vášnivým vzplanutím. Určitě se neopájejte představou, že jste právě našli pravý protějšek. Úplněk může v tomto ohledu zapříčinit pouze přelud a vybraný člověk nemusí být ideální. A je jedno, zda se zrovna nacházíte v Česku, Egyptě, Bostonu, nebo třeba v indickém státě Goa.