Může to působit sebevědomě, ale řecká ministryně turismu Elena Kountouraová je přesvědčená, že rok 2017 bude pro Řecko extrémně úspěšný. Tvrdí, že řecké ostrovy udržely na klíčových trzích popularitu i navzdory uprchlické krizi, kterou navíc přiživovala média. Očekává, že v nadcházejícím roce bude na řeckých ostrovech plněji než kdy jindy.

S uprchlíky to už není zdaleka tak žhavé

Podle Organizace spojených národů na řeckých ostrovech a v jejich okolí jen letos zemřelo nebo se zcela ztratilo bezmála 450 uprchlíků. Ač jde o vysoké číslo, situace už je výrazně lepší než na vrcholu krize v roce 2015. Podle Kountouraové se turisté na ostrovech nesetkávají se žádnými omezeními a jejich dovolené probíhají jako normálně.

rezort na Santorini

Kos (mapa) v letošní letní sezóně utrpěl dvouprocentní pokles, ale co se týče rezervací na příští léto, těch je o 25 procent více než v předchozím roce. A jestliže letos v létě turistů na Kosu drobně ubylo, masivně jich podle ní přibylo na ostrově Samos (mapa), kam prý mělo přiletět o 42 procent turistů více než v loňském roce.

Jaký bude rok 2017 pro Řecko a ostrov Samos?

Řecký rok 2017 ovlivní i strach z islámu

Zajímavé však je, že starosta Samosu Michalis Angelopoulos si ještě v červenci stěžoval na to, že příjezdy turistů na ostrov poklesly oproti loňskému roku o 37 procent. Ať už byl však letošní rok na Samosu jakýkoliv, všechny subjekty se shodují na tom, že za veškeré poklesy může negativní vnímání uprchlické krize a články v médiích. Reálná situace je prý na každém řeckém ostrově zcela odlišná.

Britské cestovní kanceláře hlásí vzestup Řecka v rámci first minute o 20 procent a největší zájem je o ostrovy, včetně těch, které uprchlická krize měla zasáhnout. A už od ledna do září letošního roku zaznamenalo Řecko o sedm procent turistů více než v loňském roce. Podle místních platí to, že pokud se lidé budou obávat cestovat do Turecka, Tuniska a Egypta, těžit z toho bude právě Řecko a rok 2017 pro něj bude skutečně výborný.

ostrov Kréta

Několik tipů na závěr

Dovolená 2017 v Řecku ostatně není vůbec špatný nápad. Že jste tam už byli? To není argument – každý řecký ostrov je jiný a každý má svá pozitiva. Nejen pro rok 2017 se nabízí například Kréta, Rhodos, Korfu, Zakynthos, Kos, Samos, Kefalonie, Santorini, Lefkada a Thassos. Skvěle se budete mít i na pevnině, doporučujeme Chalkidiki. Za návštěvu rozhodně stojí také Athény. A co teprve skvělá řecká kuchyně, která na vás čeká v každé ze zmíněných destinací…

řecká baklava