El Hierro, nejmenší a nejzápadnější ostrov „Kanárů“, má pouhých 269 km2, je nejméně obydlený a navštěvovaný ze všech, nejsou tu žádné atrakce, zábavní parky, několikakilometrové pláže a už vůbec ne bary a diskotéky. Neznají ho dokonce ani mnozí turisté, kteří pravidelně míří na Lanzarote, Tenerife či Gran Canaria.

Zato je tu nádherná, lidmi nezkažená příroda. Najdeme tu malá jezírka, ananasové a banánové plantáže, lávové potoky, husté lesy plné borovic i krásné horské scenérie.

ostrov El Hierro

Ke koupání svádějí také jezírka

Místní lidé ostrůvku El Hierro přezdívají La Isla Chiquita, volně přeloženo „děvčátko“. Asi proto, jak je malý. Turisty to sem příliš neláká, míst ke koupání tu moc není, spíše jen pár výjimek.

ostrov El Hierro

Jednou z nich je písčitá pláž v Tamaduste, asi 10 km od metropole Valverde (mapa). Ještě krásnější je Playa de Verodal s rezavým sopečným pískem na úpatí vysokého útesu.

ostrov El Hierro

Mnohde je koupání zakázáno. Oceán je nebezpečný – kvůli velkým vlnám a skaliskům u pobřeží. Možnost smočit se ale nabízejí i přírodní jezírka vulkanického původu.

V Charco Manso či Pozo de las Calcosas lze osvěžit vodou nejen tělo, ale i ducha, a to pohledem do okolí, třeba na netradiční chatrče z černého kamene.

ostrov El Hierro

Rybařit můžete s místními

V hrstce turistů, kteří na El Hierro (občas se používají i názvy Ferro nebo Isla del Meridiano) přijíždějí, převažují pěší, potápěči a rybáři, kteří nemají problém domluvit se s těmi zdejšími, aby je vzali na lov. Ti jsou rádi, přivydělají si. Nestane se, aby se vrátili s prázdnou. Zdejší vody mají zmapované, jen se musí hodně brzo vstávat. Vyplouvají obvykle za svítání a k večeru se vracejí s bohatým úlovkem.

Ti, co rádi chodí, se vydají do romantické, nespoutané přírody, halící se hlavně ráno do mlžného oparu. Když se pak zvedne, odkryje nádherný pohled na pestrou krajinu.

vyhlídka Mirador de Jinama

Horské scenérie střídají pásma lesů, kroky většiny návštěvníků neomylně vedou buď na vyhlídku Mirador de Jinama, nebo na Mirador de La Peña, případně na obě.

vyhlídka Mirador de La Peña

Odměnou je krásný panoramatický výhled na záliv El Golfo, pozůstatek obrovského sopečného kráteru. Jeho útesy sahají až kilometr vysoko, má v poloměru 25 kilometrů.

útesy na ostrově El Hierro

Mnozí se vydají také „prozkoumat“ malé vesničky – Isora je proslavená výrobou sýra. El Hierro chce ale chránit svou výjimečnost, možností ubytování tak moc nenabízí.

záliv El Golfo

El Hierro nadchne roklemi i medem

Hotely se nacházejí hlavně v oblasti La Frontera a Valle del Golfo. V Las Puntas je dokonce nejmenší hotel na světě, přestavěný z přístavní budovy. Kemp Hoya del Morcillo v borovém lese pak navštěvují (hlavně v létě) místní.

hotel v Las Puntas

Tedy místní přímo ne, konkrétně stálí obyvatelé okolních známých ostrovů (La Palma, La Gomera, Tenerife aj.) – hledají tady klid a pohodu. Hojně navštěvovaný je malý přístav a jachtařská marina La Restinga. Leží na nejslunnějším jižním místě, je tu záblesk civilizace – kostely, obchody. Sem hodně míří potápěči, prozkoumávat tajuplné podmořské rokle.

Jsou tu i trhy, kde lze zakoupit suvenýry. Zájem je hlavně o tkané a řezbářské výrobky, ale i o fíky či výtečný med. Takže se turista bude z El Hierro vracet plný zážitků a s plnou taškou…

Valverde na ostrově El Hierro