Lákadlem regionu Malcantone je kaštanová stezka. První stromy jedlých kaštanů se sem dostaly s Římany, právě díky nim ve Švýcarsku vznikaly úrodné kaštanové háje. Ty později upadaly v zapomnění, nyní však lze říci, že zde pěstování kaštanů prožívá opět jakousi renesanci. 

Některým ze stromů kaštanu, jež stezku lemují, je i tisíc let. Cesta vede z Arosia (mapa) do Mugeny, přes Vezio, Fescoggiu a zpět. Kaštanová stezka je značena směrovkami s piktogramem, tedy obrysem kaštanu, a dá se celá projít za čtyři až pět hodin. Narazíte samozřejmě i na celou řadu jiných stromů.

kaštanová stezka

Spatříte i sušárny na kaštany

Jak již bylo řečeno, výchozím bodem i cílovou zastávkou je Arosio, což je nejvýše položená vesnice v Malcantone. Pěstování jedlých kaštanů tu má dlouholetou tradici. Obyvatelé je na podzim sklízejí a suší nad mírným ohněm v sušárnách, tedy nízkých kamenných domečcích bez oken, kterým se v místním dialektu říká gra.

Kdysi se tu denně sušilo až pět set kilogramů kaštanů, vesničané pracovali na směny. To už je minulost, nicméně i v současné době tady kaštany zůstávají důležitou ingrediencí řady různých pokrmů. Z menších se mele mouka, z níž se následně peče chléb a dělají těstoviny, větší kaštany se prodávají k dalšímu zpracování, například pro přípravu vyhlášeného pyré.

kaštany

Kaštanová stezka má historické opodstatnění

A pozor, rozhodně není kaštan jako kaštan. Existují desítky odrůd, některé jsou vhodné do polévky, jiné zase do rizota či na dezerty. Ochutnat tu však můžete i kaštanové pivo, kaštanový sirup, muži mohou vyzkoušet kaštanovou vodu po holení…

Ohlédneme-li se zpět do historie, zjistíme, že až do 19. století byly jedlé kaštany považovány za „chléb chudých“. Vařené či pečené byly hlavní potravinou, která lidem v horských vesnicích pomáhala přečkat zimu. Jejich roční spotřeba se tu pohybovala kolem 150 kilogramů na osobu. A dřevo evropského jedlého kaštanu bylo ceněno jako kvalitní stavební materiál.

Vydáte-li se v budoucnu do Švýcarska a budete si chtít udělat příjemný výlet do přírody, nezapomeňte, že kaštanová stezka v regionu Malcantone čeká právě na vás!