Kanárský ostrov Tenerife je v zimě (stejně jako Gran Canaria, Fuerteventura či Lanzarote) turisticky vytížen takřka na sto procent, má ale jednu výjimku. Nemíří sem zdaleka jen ti, co chtějí načerpat energii ze slunečních paprsků nebo si zaplavat v osvěžujícím moři (má prakticky celoroční teplotu kolem 20 stupňů). Láká totiž i milovníky záhad, toužící na vlastní oči vidět monumentální pyramidové komplexy v Güímaru, v Icod de los Vinos a v zálivu San Marco u La Suerte.

Badatel se snažil téměř zbytečně

Některé jsou bohužel už dost poničené, nicméně tajuplnost jim zůstala. Nikdo dodnes přesně neví, k čemu vlastně sloužily. Dlouho se předpokládalo, že měly rituální či obřadný charakter.

Slavný badatel Thor Heyerdahl se sem kvůli nim odstěhoval a začal stavby systematicky zkoumat, ovšem ani on nezjistil, kdo, kdy a proč tyto tajemné pyramidy postavil.

Měli Guančové obě ruce levé?

Podle historiků byly Kanárské ostrovy pusté zhruba do roku 3000 př. n. l., kdy sem připluly berberské kmeny ze Sahary, ve 2. století před Kristem se tu objevili Guančové. Ti měli na rozdíl od svých předchůdců, kteří byli snědí a bruneti, světlou pleť a blond vlasy.

Otázkou je, jak se sem dostali. Ještě ve 14. století, po příchodu Španělů, neuměli stavět lodi, neplavili se po moři ani na pobřeží, přitom rybolov byl určitě jedním z nejsnadnějších způsobů obživy.

Že by dovednosti předků zapomněli? Neznali ani hrnčířský kruh, luk a šípy, pro kmeny v této oblasti nepostradatelné zbraně k lovu zvěře i obraně.

tajemné pyramidy na Tenerife

Tajemné pyramidy prý zavlažovali kozím mlékem

Heyerdahl a jeho tým se domnívali, že právě Guančové začali budovat tajemné pyramidy, ale otázkou zůstávalo – proč? Jaký důvod mělo, že jsou přesně orientovány k východu slunce? Měly pohřební charakter jako v Egyptě?

Tato úvaha je poněkud zcestná, mumie, a to pouze dvě, se našly jen pod jednou z mnoha. Navíc se je nepodařilo datovat, mohly tam být uloženy v úplně jiné době.

Heyerdahl měl teorii, že na vrcholcích Guančové dojili posvátné kozy a nechali po nich mléko stékat dolů, stejně jako Aztékové a Mayové krev tisíců lidských obětí.

Mohly mít tak vzdálené kultury něco společného? Guančové nepřátele neměli, ostrov je malý. Je možné, že kvůli tomu nahradili životodárnou tekutinu dostupným mlékem?

Odkud pochází stavební materiál?

Hypotézu, že šlo o kameny vybrané z polí, kde překážely, založenou na tom, že uvnitř staveb není nic, jen hlína a štěrk, vyvrací nejen fakt, že některé byly opracovány.

Mnohé totiž určitě nepocházejí z bezprostředního okolí, byly na místo dopraveny. Opět nastává otázka – proč? Na sopečném ostrově Tenerife je jich totiž všude víc než dost. Proč se s nimi tahali, když je mohli mít na místě? Mají speciální vlastnosti? A odkud vůbec pocházejí?

Heyerdahlovy teze do značné míry vyvrátily výsledky několika archeologických výzkumů, provedených na sklonku 20. století. Podle nich byly stupňovité pyramidy s obdélníkovými základy postaveny nejdříve v průběhu 19. století!

Pravděpodobně sloužily k zemědělským účelům. Za jejich astronomickou orientaci mohl být zodpovědný tehdejší majitel pozemků, na nichž tajemné pyramidy stojí. Je o něm totiž známo, že se hlásil ke svobodným zednářům.

Komplex Las Pirámides de Güímar (mapa) se každopádně stal vyhlášenou atrakcí. Navíc leží asi 25 km od metropole Santa Cruz. Turisté rádi dají pár eur za návštěvu a dumají, kdy a proč pyramidy doopravdy vznikly…

komplex Las Pirámides de Güímar