Souostroví Maledivy, ležící jako pohozená perla uprostřed Indického oceánu, má jedno privilegium. Jedná se o nejplošší a zároveň nejníže položenou zemi na světě.

Podobně jako Nizozemsko se musí potýkat s tím, že ho ohrožuje a zaplavuje voda. Zhruba 80 procent území už je pod úrovní oceánu, z něho vyčnívající nejvyšší „hora“ má cca 250 centimetrů.

pláž na Maledivách

Obří hotely hledejte jinde

Bohužel, globální oteplování, kdy kvůli letitému tání ledovců stoupá hladina všech moří, je aktuální hrozbou, nádherné pláže i půvabné bungalovy mohou přestat existovat! Ekologové vypočítali, že při jeho současném tempu za pár desítek let Maledivy úplně zmizí z mapy. Místní vláda už proto začala šetřit a uvažuje o koupi území jinde! Mají vytipovaná neobydlená území na Srí Lance, v Indii a v Austrálii. I proto jsou ceny ubytování dost drahé. Druhý důvod je, že zde nenajdeme jediný větší hotel.

bungalovy

Z postele můžete koukat na ryby

Všechny bungalovy jsou přímo na pláži nebo jen pár desítek metrů od ní. Luxusní pak stojí na kůlech, těsně nad průzračnou vodní hladinou, mají i prosklenou podlahu. Komu by byl pohled na oceán pod ním nepříjemný, může použít v koutě srolovaný koberec.

Pobyty jsou většinou s plnou penzí nebo all inclusive, ale kuchař vždy přijde, uvaří a odejde, aby nerušil. To samé je s obsluhou. Stačí nadiktovat svá přání a vše je připraveno, včetně alkoholu, který se ale jinak nikde neprodává, Maledivy jsou čistě muslimskou zemí.

Přísně zakázán je i nudismus, chodit v plavkách mimo pláž vzbudí – hlavně u žen – pohoršení. Ne, že by je někdo kamenoval, ale pohledy některých obyvatel mohou být vyčítavé…

Maledivy

Potápěči jsou tady ve svém živlu

Souostroví začíná asi 500 km od Indie. Maledivy (mapa) se skládají z 1196 ostrůvků, obydlené jsou dvě stovky. Mají korálový původ, povrch tvoří vápencové schránky odumřelých měkkýšů. To přitahuje pochopitelně hlavně potápěče, ti tady mají eldorádo. Podmořský svět je úchvatný všude, kde se ponoří do vody, ať už jen s brýlemi, nebo přístrojem.

večer na Maledivách

Ti, co se potopí hlouběji, mohou spatřit i vrcholy podmořských sopek, které už jsou dávno neaktivní. Kromě nich si tady přijdou na své i rybáři, ale s jednou výjimkou. Platí tu totiž nařízení, přeložené jako „chyť a pusť“, a přísně se dodržuje. Na druhou stranu se můžete vyfotit s exotickým úlovkem, jako je malý žralok nebo rejnok. Nejsou to ovšem jediní tvorové, podle odhadů přírodovědců tu žijí tři čtvrtiny všech druhů, co se vyskytují v tropických vodách.

letiště v Male

Maledivy nadchnou i introverty

Centrem Malediv je atol – a zároveň město – Male, kde je i letiště. I když zde žije téměř 134 tisíc obyvatel, dá se celý projít za půl dne. Je tu ovšem hodně rušno, patří k nejzalidněnějším městům na zemi.

hlavní město Male

Na ostatní atoly (celkem jich je 19) se dá dostat jen hydroplánem, každý je jiný a výjimečný. Luxusní klientela se soustřeďuje hlavně na atol Lhaviyani, kam to trvá 40 minut letu, ještě blíž je atol Ari. Naproti tomu atol Baa se nachází mimo hlavní turistické dění. Nabízí naprosto klidnou a ničím nerušenou dovolenou v soukromí. Maledivy prostě uspokojí každého…

pohled na Maledivy z hydroplánu