Chcete si před Vánoci udělat výlet do zahraničí a zažít na vlastní oči adventní atmosféru v jiném státě? Nebuďte troškaři a vydejte se do dánské metropole. V Kodani, konkrétně ve věhlasném parku Tivoli, před několika dny začaly Vánoční trhy 2016, které potrvají až do Silvestra.

Spatříte tisíc vánočních stromků

O Tivoli, druhém nejstarším zábavním parku v Evropě (založen byl v roce 1843), jsme se před časem rozepsali ZDE. V současné době se rozkládá na ploše 82 700 m2. Mezi prvními návštěvníky Tivoli (mapa) byl světoznámý spisovatel Hans Christian Andersen. Ten se v Dánsku narodil, konkrétně ve městě Odense na ostrově Fyn.

Kodaňské Vánoce 2016 začaly v Tivoli již v sobotu 19. listopadu. Celý park ožil vánočními dekoracemi, mezi než patří cca 1000 vánočních stromků a téměř 4 km dlouhé jedlové girlandy, dále speciálním osvětlením i kulturním programem. Naprostou samozřejmostí jsou tradiční dánské slavnostní koblihy a obchůdky s vánočními ozdobami.

kodaňské Vánoce

Světelná show je pastvou pro oči

Dánové si na tradice potrpí, o čemž svědčí i vysoká návštěvnost minulých ročníků. Například loni se na kodaňské Vánoce v Tivoli přišlo podívat zhruba 4,7 milionu návštěvníků. A není divu – každoročně tam na ně čeká mnohem víc než jen předražený svařák, trdelník a vystoupení „protekčních spratků“.

Můžete se například vyfotografovat se Santou Clausem v jeho jeskyni v Divadle pantomimy. Fascinující je vánoční světelná show v čínské čtvrti, kterou nezažijete nikde jinde v Evropě. Uslyšíte přitom známé písně jako Jingle Bells, Let It Snow, Santa Claus Is Coming To Town nebo Sleigh Ride.

park Tivoli

Kodaňské Vánoce vyjdou na čtyři stovky

Každý večer – pokud to zrovna počasí dovolí – se v zábavním parku Tivoli odehraje audiovizuální představení s názvem Tivoli Christmas Illuminations. Zdejší jezero se pokaždé promění ve vesmír zvuků, světel, laserů, ohně, kouře a vody. Z reproduktorů budou znít nesmrtelné melodie z baletu Louskáček od Čajkovského. Program začne denně v 19:45, 20:45, 21:45 a 22:45. V pátek a v sobotu také ve 23:45.

Kodaňské Vánoce v Tivoli budou slavnostně ukončeny 31. prosince 2016. Cena vstupenek se pohybuje pro všechny návštěvníky starší 8 let od 110 dánských korun (400 Kč) na osobu. Děti do osmi let mají vstup zcela zdarma.

park Tivoli

Tip na závěr

Je na váš vkus Kodaň příliš daleko? V tom případě se vydejte do jiné evropské metropole. Článek na téma Vánoční trhy 2016 naleznete ZDE.