Asijská gastronomie je u nás oblíbená, o tom nakonec svědčí prosperující čínské a vietnamské restaurace nebo japonské „sušárny“. Do jídelníčku většiny států ale neodmyslitelně patří i pokrmy, z nichž se někomu zvedá žaludek už při vyslovení – brouci, červi, mravenci, cvrčci, pavouci, housenky či žáby.

Pro otrlé, které tato zvláštní „nabídka“ neodradila, máme jednu dobrou zprávu. Většinu hmyzu konzumovaného ve východní či jihovýchodní Asii můžeme koupit ve zverimexech či podobně zaměřených obchodech.

cvrčci a další dobroty

Odpor lze překonat díky česneku

Je pochopitelně možné ušetřit a vyrazit na „lov“ do lesa či na louku. Problém však je, že zdaleka ne všechno, co se plazí nebo běhá po zemi či lítá ve vzduchu, se hodí ke konzumaci. I když v Thajsku nebo v Číně dokážou v pouličních stáncích osmažit cokoli. Hmyz se prostě obvykle jen napíchne na špejli a na chvíli ponoří do rozpáleného tuku.

Jinou možností je spaření vroucí vodou. Pak následuje další příprava, nebo hmyz rovnou podávají, dochucený omáčkami, kořením či zeleninou, oblíbený je hlavně česnek. Možná proto, že jeho intenzivní vůně i výrazná chuť dokáží přebít přirozený odpor. Když člověk zavře oči a nevidí, co vkládá do pusy, může být docela příjemně překvapen. Třeba sušení červi chutnají podobně jako oříšky.

hmyz a další pochoutky

Časem možná budeme jíst brouky všichni

Futurologové tvrdí, že přelidněnost planety a nedostatek živočišných zdrojů k trendu konzumace těchto pochutin směřuje. Zřejmě časem budou běžné i v Evropě. Nakonec – dovedl si někdo před lety představit, že by si vychutnával syrovou rybu? Přitom sushi restaurace u nás praskají ve švech…

Dietologové zase vychvalují některé pokrmy. Například housenky bource morušového (oblíbené zejména v Koreji) obsahují hodně bílkovin, aminokyselin a minimum tuku. Podle Organizace pro výživu a zemědělství při OSN se dá jíst bezpečně 1 900 druhů hmyzu včetně smažených mravenců. Dále to jsou například opečení pavouci, stonožky, skokani atd.

asijské speciality

Je libo nebeské krevety na špejli?

V Indonésii a Číně patří mezi velké delikatesy vážky. Napichují se horizontálně na špejli, většinou po šesti, někde se jim přezdívá „nebeské krevety“.

U nás jsou všude a snadno dostupní hlavně cvrčci, recept na přípravu od Tomáše Procházky ze serveru BepViet, propagátora této stravy, přinášíme závěrem. Nebyl ovšem první, kdo s touto myšlenkou přišel. Už v kuchařce z roku 1928 od Luisy Ondráčkové najdeme i návod k přípravě polévky z chroustů, se zeleninou a smetanou!

Hmyz bývá ovšem aromaticky neutrální, třeba proti odéru zkvašených sójových bobů nattó (u nás je nabízejí některé japonské restaurace) jsou i olomoucké syrečky voňavé…

cvrčci a další dobroty

Smažení cvrčci podle BepViet

Máte chuť na cvrčky? Stačí si opatřit potřebné ingredience a můžete se pustit do vaření. Tady je rozpis na 4 porce:

30 cvrčků

strouhaný kokos

50 g arašídů

lžíce rybí omáčky

lžička cukru

půl lžičky soli

půl litru oleje

Příprava:

1/ Nachytáme přibližně 30 živých cvrčků. Dopřejeme jim vydatnou poslední večeři: strouhaný kokos. Necháme je jíst tak dlouho, dokud mají chuť. Poté je spaříme v horké vodě.

2/ Arašídy opražíme a následně oloupeme, budou sloužit jako nádivka. Vkládáme je do otvoru pod „ocáskem“. Horní nožičky neodstraňujeme.

3/ Následně cvrčky osolíme, přidáme rybí omáčku a cukr. Rozpálíme olej a cvrčky zprudka osmažíme dozlatova.

4/ Potom vyjmeme, odložíme na pečicí papír, který vysaje přebytečný tuk.

5/ Servírujeme na listu salátu.

Přejeme dobrou chuť!