Do Kanady míří turisté zejména kvůli její překrásné, i když místy drsné a divoké přírodě. Možná ani nevíte, že Kanada získala svůj název vlastně omylem. A to není zdaleka všechno! Pojďme si nyní osvětlit největší kanadské zvláštnosti.

Jako první použil pojmenování Kanada ve svých denících francouzský mořeplavec Jacques Cartier, který v 16. století prohlásil toto území za francouzské teritorium. Myslel si, že tak se země opravdu jmenuje, jenže šlo o pouhé nedorozumění. V irokézském jazyce slovo canada znamená vesnice, a zatímco tedy indiáni ukazovali objeviteli jednu vesnici, on si to vztáhl na celou zemi.

Montreal

Všechny národní parky vyjmenuje málokdo

Každopádně je Kanada druhým největším státem světa s rozlohou více než 9,9 milionu kilometrů čtverečních. Však je také díky své velikosti rozdělena do šesti časových pásem.

Zhruba polovinu rozlohy pokrývají lesy a najdete tu skoro čtyři desítky národních parků (k nejznámějším patří Jasper, Banff, Glaciers, Aiyuttaq a Beaver Creek).

Protože byla oblast Kanady odedávna obývána jak původními obyvateli, tak proudy přistěhovalců, vznikla tu jedinečná multikulturní společnost. Domluvíte se tu hned dvěma úředními jazyky – anglicky a francouzsky. Ovšem třetím nejrozšířenějším jazykem tu je, světe, div se, čínština.

Toronto a jezero Ontario

Mezi kanadské zvláštnosti patří také vlajka

Hlavou Kanady je stále britský monarcha, tedy královna Alžběta II. Prakticky ji však zastupuje kanadský generální guvernér. Královna nicméně nadále hraje důležitou symbolickou roli a stále ji uvidíte třeba na kanadských bankovkách.

Symbolem Kanady byl dlouho bobr (však tu také mají nejdelší přírodní bobří hráz na světě, která měří téměř 850 metrů), ale v roce 1860, při návštěvě následníka trůnu – prince z Walesu, vítali rodilí Kanaďané prince s javorovým listem v klopě. A tak symbol listu dodnes zdobí kanadskou národní vlajku, i když ta vznikla až sto let potom, co se Kanada stala samostatným státem.

Zajímají vás další kanadské zvláštnosti? Více našich článků o této zemi naleznete ZDE.

kanadská vlajka