Ekvádor je na jihoamerické poměry malá země, i když má rozlohu skoro jako Polsko. Název je odvozen z latinského slova equator, což znamená rovník. Obě části země, pevninská i ostrovní, skutečně leží přesně na něm.

Hranici má Ekvádor s Peru a Kolumbií, do těchto okrajových částí ale není radno se vydávat, lze narazit na gangy pašeráků drog.

Ekvádor

Dominantou metropole je obří socha anděla

Ekvádor patří mezi chudší jihoamerické státy, a to i kvůli klesající ceně ropy. Vláda se proto snaží podpořit pěstování banánovníků (měří až 16 metrů!), o ty zájem je.

sklizeň banánů

Další, na co sází, je turistický ruch. Je fakt, že má co nabídnout – horské pásmo And, unikátní souostroví Galapágy, španělskou koloniální architekturu v hlavním městě nazvaném Quito (mapa).

město Quito

To je s 2800 metry druhým nejvýše položenou metropolí světa (první je La Paz v Bolívii). Z památek zaujme klášter sv. Augustína, palác Prezidenta, náměstí Nezávislosti a sv. Františka. Hodně navštěvovaný je kopeček El Panecillo s mohutnou sochou anděla.

město Quito

Největší rarita je zhruba 20 km severně – památník Mitad del Mundo (v překladu „střed světa“). Rovník vede přímo prostředkem budovy, označen žlutou čarou. Z boku jsou značky s písmeny světových stran, aby každý věděl, kde se právě nachází, nahoře je glóbus.

památník Mitad del Mundo

Je libo nocleh na vulkánu?

Ekvádor se dělí na tři oblasti, jež se liší prostředím i podnebím. Na pobřeží Tichého oceánu je hodně pláží, nejvyhlášenější jsou Rosada, Salinas, Dorada, Montanita a Esmeraldas. Provoz je téměř celoroční, jsou poloprázdné.

pobřeží Ekvádoru

Na severu je krajina sušší, polopouštní. Její střed tvoří pohoří Andy, dominantou je vyhaslá sopka Chimborazo (6310 m). Je nejvzdálenějším bodem od středu Země a tím vlastně nejvyšší na světě!

vyhaslá sopka Chimborazo

Pozornost vzbuzuje i aktivní vulkán Cotopaxi (5897 m), častý cíl příznivců horské turistiky. Cesta, kterou zvládne bez potíží fyzicky dobře připravený jedinec, vede do výšky 4 600 metrů (dál už není bezpečná), odkud je skvostný výhled, stojí tam i horská chata.

V ní se dá přespat, i když to není nutné, cesta tam a zpět trvá pár hodin. Nocleh v této výšce je ale lákadlem pro romantiky, ti ovšem musejí doufat, aby stejný nápad neměl někdo další.

město Quito s vulkánem Cotopaxi v pozadí

V parku Yasuni spatříte indiány i paviány

Zcela jiný zážitek nabízí národní park Yasuni, největší v zemi, s nezkaženou přírodou a exotickou faunou a flórou a povodím několika půvabných řek.

národní park Yasuni

Působivá jsou jezera Jatuncocha a Lagartococha. Nejen zde kočují indiáni v menších skupinkách, turisty nevyhledávají, ani se jim nevyhýbají, při troše štěstí se dají spatřit.

jezero Lagartococha

Najde se sice pár jedinců, co za odměnu zapózují, pro většinu má ale větší cenu volný život v nádherné krajině, kde žije i spousta zvěře, nejvíc paviáni, ale i jaguáři. Ti nemají o potravu nouzi, tak je „ochutnávka“ lidského masa nezajímá. Vzácní jsou i říční delfíni.

Milovníci zvířat míří k řece Napo

Kdo touží po opravdovém dobrodružství, zamíří k toku řeky Pastaza. Nachází se v nížině El Oriente, poměrně neprobádané, kde hluboko v deštném pralese žijí původní domorodé kmeny – Siona, Secoya, Cofan, Shuar, Zaparo, Huaorani aj. Střeží svá území tisíce let. Sice i sem pronikla těžba ropy, zatím nenapáchala takové ekologické škody jako jinde, amazonská pánev je totiž výjimečná a pro Ekvádor důležitá.

Více než 40 % sladkovodních toků teče tudy, významná je řeka Napo. Traduje se, že v této oblasti na jednom stromě žije víc živočišných druhů než v celé Británii!

povodí řeky Napo

Ekvádor láká turisty i na Galapágy

I „památkáři“ si přijdou na své. Ekvádor patřil k Incké říši, pevnost Ingapirca (ve výšce 3295 m) s chrámem Slunce lze navštívit v rámci jednodenního výletu z města Cuenca (mapa).

pevnost Ingapirca

Východ patří k povodí Amazonky. Ta tudy sice neprotéká, ale pramení zde její významné přítoky Napo a Putumayo, na západě najdeme proslulé souostroví Galapágy (podrobnější článek najdete ZDE).

pláž Dorada

Jde o 13 větších a 32 menších ostrovů (s celkovou rozlohou 8010 km2), jejich jména jsou spojená s Kolumbem, včetně lodí Pinta a Santa Maria či králů, co na cestu přispěli. Ironií osudu je, že zde slavný mořeplavec asi nikdy nebyl! Galapágy jsou v překladu Želví ostrovy, těch je tu opravdu dost, hlavně obřích, sloních.

želva sloní

Ty nikde jinde nežijí, stejně tak další zvláštní druhy zvířat, jako třeba prehistoricky vyhlížející ještěři. I proto platí specifická pravidla, turistů sem nesmí víc než dvě stě za den.

Ornitologové i rybáři často zamíří z Galapág do národního parku Cajas, kde se ve výšce od 3500 metrů slévají řeky a potoky. Jsou tu i menší jezera, což tyto tvory přitahuje. A turisty taky.

národní park Cajas