Vodka měla dlouhá léta špatnou pověst kvůli tomu, že ji jako nekvalitní samohonku vyráběli ruští mužici, ale to už je dávná minulost. Dnes si v ničem nezadá s ušlechtilými nápoji. Navíc jde podle zjištění vědců o „nejzdravější“ alkohol, z kterého je nejmenší kocovina. Neobsahuje totiž žádné vedlejší přísady – a čím víc jich destilát má, tím hůř pro naše játra!

Expanzi nechtěně odstartovala Říjnová revoluce

Výrobě vodky několik staletí dominovaly Polsko a Rusko, ale – jak již bylo řečeno – šlo často o nepitelné patoky. Až v roce 1860 vše změnil moskevský, původně malovýrobce, podnikatel Piotr Arsenyevich Smirnov. Toho napadlo použít ve svém lihovaru k destilaci dřevěné uhlí, zrání místy probíhalo v měděných kotlích. Hned poté, co ruské smetánce poprvé představil svůj nápoj, byla nadšena, ale nejen ona.

Vodku si oblíbil i sám car Alexandr II. a podnik čile vzkvétal až do Říjnové revoluce. Po ní se naštěstí podařilo potomku zakladatele, Vladimirovi, včas utéct a propašovat supertajný recept ze země. Nejdřív vodku vyráběl v Istanbulu, pak v polském Lvově, a aby název lépe zněl, přejmenoval ho na Smirnoff. Založil pobočku v Paříži, představil ji v Americe, ale napoprvé nedosáhl většího úspěchu.

K tomu mu pomohla náhoda, když někdo omylem označil láhve vodky uzávěrem Smirnoff whiskey, a také zvýšený zájem o míchané nápoje po zavedení prohibice. Dnes už se značka vyrábí jenom v USA.

vodka Smirnoff

Finové těží z kvalitní vody i ječmene

Do hry ale postupně vstoupil další, velmi důležitý „hráč“, Finsko, kam vodku před čtyřmi sty lety přinesli žoldnéři vracející se z evropských bojišť. Obrovskou výhodou této země jsou přírodní podmínky.

Výtečná vodka se totiž nedá vyrobit bez kvalitní vody a Skandinávie jí oplývá už od pravěku, kdy se rozpadly obrovské ledovce a zanechávaly za sebou mohutné zásoby písku a štěrku, tzv. morény. Tímto způsobem se vytvořil přírodní filtr, tak dokonalý, že snaha čistit vodu z hloubky artéských studní je zbytečná. Proto je Finlandia jedinou vodkou na světě, jejíž výrobce vodu vůbec nepředčišťuje!

vodka Finlandia

Skvělou chuť jí dává i vysoce jakostní šestiřadý ječmen. Nahrazuje bramborové či zrnové destiláty používané jinde, neobsahuje toxiny ani pesticidy, navíc tu působí důležitý přírodní faktor.

Období vegetace ječmene se shoduje s jedinečným úkazem bílých nocí, kdy slunce téměř nezapadá a obilnina více vyzrává a umožňuje vyrobit škrob nejvyšší kvality, s vysokým obsahem enzymů. Naopak je v něm minimum přírodních nasycených olejů způsobujících nežádoucí zápach.

skandinávský ječmen

Vodka s ananasovým džusem může snadno zmást

Aby se vyhovělo i zájmu něžného pohlaví, začaly se přidávat nejrůznější ovocné příchuti – brusinky, citron, ananas či jahody. Velkým hitem se před časem stala také vodka Crystal Head (na úvodním snímku), produkovaná v Kanadě – bez jakýchkoliv přísad. Při výrobě se používá ledovcová voda z Newfoundlandu. Tato vodka je čtyřikrát destilovaná, třikrát filtrovaná a následně opět třikrát filtrovaná přes diamanty Herkimer.

Jak již bylo řečeno, vodka jako taková je díky své neutrální chuti využívána nejen k přípravě koktejlů, ale docela obyčejně přidávána do džusu, nejčastěji pomerančového, dámy si nejvíc oblíbily ananasový. Je totiž hodně sladký, takže se v něm síla panáku snadno ztratí, což ovšem na druhou stranu vede k tomu, že to s konzumací přeženeme. V těchto případech už fakt o minimální kocovině neplatí…

vodka