Thajská provincie Lopburi, která leží severně od Bangkoku, je proslulá velkou populací makaků. Jen ve městě jich žije přes 3000, v ostatních částech dalších 7000. Usídlili se v budovách a nebojácně šplhají také po turistech. Zpravidla jsou neškodní, někteří ale rádi koušou, štípou nebo kradou. Díky nim se oblasti přezdívá „opičí provincie“.

Jednou za rok se zde koná raut pro opice

Primáti výrazně přispívají k udržování ekonomiky, jelikož jsou turistickým lákadlem číslo jedna a mnoho cestovatelů míří do Lopburi (mapa) právě za nimi. Jako výraz díků opicím místní každoročně – již od roku 1989 – pořádají Monkey Buffet Festival s bohatým, převážně ovocným občerstvením.

To čítá zhruba 4000 kilogramů ovoce a zeleniny, ale také koláčů a bonbónů. Plody jsou poskládány do pyramid, rozmístěny na stolech v přední části chrámu z 10. století nebo na rohožích. Festival v Lopburi není pouze o rautu pro opice, je spojen rovněž s výzdobou a dekoracemi, zejména však s hudbou a tancem, mnozí lidé se přitom převlékají za opice. Někdo má pouze masku, jiný zase kompletní kostým…

Zatím poslední ročník se uskutečnil v listopadu 2016, ale oproti předešlým akcím nebyl tak velkolepý – kvůli nedávné smrti thajského krále. „Stále jsme z jeho odchodu smutní, takže jsme festival uspořádali ve skromnějším duchu. Příští rok se ale navrátí ke své slávě a lesku jako v předešlých 26 letech,“ řekl organizátor Yongyuth Kitwatananusoth.

thajský Monkey Buffet Festival

Lopburi vás zaujme i mnoha památkami

Chystáte se do Thajska? Pokud vám to čas dovolí, určitě nevynechejte návštěvu Lopburi. Jedno z nejstarších thajských měst, údajně s tisíciletou historií, popsané dokonce v knize Marca Pola, se nalézá cca 180 km severovýchodně od thajského hlavního města Bangkok.

Kromě ústředního buddhistického chrámu (původně hinduistické svatyně) Phra Prang Sam Yot je ve městě Lopburi mnoho dalších khmerských i novějších staveb a palác krále Naraje. Největšímu věhlasu se však těší drzé opice, které jsou navíc vděčným fotografickým objektem…

opice před chrámem Phra Prang Sam Yot