Kapverdské ostrovy prožívají boom. Turisté utíkající za sluncem je vyhledávají čím dál častěji. Míst, kde se v zimě dá koupat a opalovat, tolik není a oni chtějí neustále poznat nová.

O tom, co vše Kapverdy nabízejí, jsme již psali ZDE. Není však od věci zmínit, že sem kromě plážových „povalečů“ míří i příznivci památek. Ty láká hlavně nejstarší (a kdysi i hlavní) město – Cidade Velha, což v překladu z portugalštiny znamená Staré město. V kreolštině, tedy v místním domorodém jazyce, se mu říká Sidadi. Leží na ostrově Santiago, asi 15 km od současné metropole Praia (mapa).

pevnost Real Forte de São Filipe

Původní osadu zde založil italský šlechtic

I když se zde v roce 1497 při svých plavbách zastavili Vasco da Gama a Kryštof Kolumbus, dlouho se nezdrželi. Už totiž neměli co objevovat! Osadu, z níž se o čtyři roky později stalo vzkvétající centrum obchodu s otroky, zde v roce 1462 založil méně známý, původem italský šlechtic Antonio de Noli.

Ten byl z rodného Janova vypovězen a útočiště našel v Portugalsku, kde si získal přízeň krále Alfonse V. Ten ho jmenoval guvernérem, prvním evropským v Africe. Díky Nolimu je na místě dnešního Cidade Velha, které se v roce 1572 změnilo z osady na město, datováno nejstarší osídlení v celé oblasti. Vzpomínkou na otrokářskou éru je pranýř Pelourinho na nábřeží.

pranýř Pelourinho

V Cidade Velha stojí i torzo unikátního kostela

Možná proto, aby se místní kupci s lidským masem „vykoupili“ z hříchů, postavili v roce 1495 kostel Nossa Senhora do Rosário, dnes nejstarší koloniální na světě. Bohužel se z něj dochovalo jen torzo, i to jezdí obdivovat návštěvníci.

torzo kostela

Cidade Velha bylo pro svou polohu, která se mořeplavcům nabízela jako místo odpočinku na dalekých zaoceánských cestách, mockrát dobývané, i známým pirátem Francisem Drakem. Ani přes dlouhé obléhání v letech 1585 až 1586 se mu nepodařilo vstoupit do města, ale jeho nájezd se stal důvodem pro postavení pevnosti Real Forte de São Filipe (1590), současné městské dominanty.

pevnost Real Forte de São Filipe

Pevnost nakonec dobyli bukanýři

Tehdy sloužila na obranu proti Francouzům a Angličanům, svoji úlohu zdárně plnila až do roku 1712, kdy se ji povedlo zdolat francouzským bukanýrům pod vedením Jacquese Cassarda. Ti město Cidade Velha zplundrovali a vyplenili, což mimo jiné znamenalo i konec portugalského obchodu s otroky.

Zachovalo se však historické centrum, známé pod původním názvem Ribeira Grande neboli Velká řeka. Dnes je Cidade Velha malým rybářským městečkem se zhruba dvěma tisíci obyvateli. A až na hloučky turistů, kteří se ale obvykle dlouho nezdrží, si žije svým klidným životem…

domek ve městě Cidade Velha