Belize, dříve Britský Honduras, je tak trochu na okraji turistického zájmu, ale z Miami to sem letecky trvá hodinu a půl, z Mexika asi tak stejnou dobu autem.

Pokud jde o ubytování, jsou tu komfortní, drahé hotely, ale i hostely, kde se dá strávit noc přibližně za 300 Kč na osobu, lze využít rovněž poznávací zájezdy (i našich cestovek). Jsou obvykle spojené s návštěvou jiných středoamerických států (Mexiko, Guatemala, Honduras) a zaměřené na mayské památky.

mayské ruiny

Do letadla nasedněte v zimě

Dobrodružnější povahy si prostě vezmou batoh na záda a prozkoumají tento ministát po vlastní ose. Nejlepší počasí v Belize (mapa) panuje od ledna do března. Kdo o tom uvažuje, může využít následující tipy, kam se podívat. Hlavní výhoda spočívá v tom, že oficiálním jazykem je angličtina. Zato v končinách, kde převládá španělština, jde o raritu.

pláž v Belize

Největší atrakcí (placenou, asi 70 USD) je útvar zvaný Great Blue Hole, který dominuje unikátnímu korálovému systému obklopujícímu pobřeží (spadá pod UNESCO).

útvar Great Blue Hole

Má kruhový půdorys s průměrem 300 metrů a hloubkou 124 metrů a krasový původ. Vznikal zřejmě postupně rozpouštěním vápenaté horniny a je jaksepatří oslňující.

mořské oko Great Blue Hole

Indiáni ctí starověké tradice dodnes

Belize bylo kdysi centrem jedné z nejmocnějších civilizací starověku, Mayské říše, neuvěřitelně vyspělé. A současně záhadné svými exody, kdy lidé opustili města a domovy.

Důvody jsou dodnes neznámé. Nechali prostě všechny chrámy, paláce, ceremoniální stavby a další skvostné památky napospas džungli a odstěhovali se o pár set kilometrů dál. Tam totéž vybudovali ve stejném duchu, takže to nebylo tím, že by opustili své bohy.

džungle

V Belize na venkově indiáni ctí mayské tradice, v Mexiku už zkomercionalizované. Jinak je ale země pestrou směsicí národů, žijí tu potomci afrických otroků, britských pirátů, španělských kolonizátorů či mennonité, ortodoxní protestanti.

vesnice v Belize

Xunantunich je jednou z mnoha památek

Nejvyšší mayskou stavbou je Caracol, nejznámější asi Xunantunich, první otevřená veřejnosti. Dále jsou tu lokality jako Cerros (Maya Hill), Lamanai (Submerged Crocodile) a jiné.

nejznámější mayská stavba Xunantunich

Všechny pyramidy a památky ale vyjmenovat nelze, stojí skoro na každé „pastvině“. Kolem nich žije přes dvacet mayských kmenů, některé ve stylu svých předků. V těch končinách turisté moc nejsou. Pokud se tu člověk chce najíst, musí tak učinit ve stejné restauraci jako domorodci, ovšem jídlo je chutné a levné, stěžovat si nebude.

Jinak území je velké asi jako Morava, takže pokud se občas popojede místní dopravou, dá se Belize prozkoumat relativně brzy. Na ubytování se stačí zeptat, místní doporučí levné. Není to přepych, ale na přespání stačí. Elektřina bývá někde neznámým pojmem, s tím je třeba počítat.

mayská stavba Caracol

Belize si oblíbili i potápěči

Belize patří mezi země s poměrně vysokou mírou obecné kriminality, často spojenou s obchodem s drogami. Největší opatrnost je na místě v hlavním městě Belmopanu (mapa), v Belize City a také na hranicích s Guatemalou, kde je evidováno nejvíce krádeží a přepadení.

silnice v Belize

Jinde zvýšené nebezpečí nehrozí, pokud se nevydáte třeba sami do džungle. Naopak s průvodcem za pár dolarů jde o velký zážitek.

příroda v Belize

Jsou tu vodopády, největší jeskynní systém světa, tisíce hektarů prakticky nedotčené přírody plné stromů, keřů i květin.

jeskyně

Na pobřeží žije čtyři sta druhů ryb, s trochou štěstí se dá narazit na delfíny. Milovníci potápění si pak díky stovkám ostrůvků a křišťálové vodě připadají jako v ráji.

rezort v Belize

Pokud se v Belize někdy ocitnete, určitě si dopřejte pohled na rozsáhlé plantáže cukrové třtiny. Ta tvoří hlavní příjem rozpočtu společně s vývozem mahagonu, turistický ruch je na chvostu. Tedy alespoň zatím…

sklizeň třtiny