Gruzie byla dlouho „slavná“ díky tomu, že se tu narodil jeden z největších diktátorů – Stalin. Teď do ní míří stále víc turistů, a to jak za rozmanitou krajinou, tak za vínem.

Jednou z nejzajímavějších částí země je Kachetie. Podél řek Alazani a Jori se rozprostírá pláň s trávou a křovinami, místy přecházející ve stepi, ty střídají vysoké lesy na kopcích. Podle gruzínských bájí Kachetii založil Kachos, syn praotce Kartla.

okres Lagodechi v kraji Kachetie

Telavi zaujme nejen královským palácem

Kachetie rozhodně nepostrádá půvab. Prošla si mnoha peripetiemi, až do dvanáctého století byla samostatným královstvím, pak ji král David Stavitel (nebo také Budovatel) připojil ke Gruzii.

Za tři sta let se Kachetie odtrhla a znovu se s Gruzií spojila až po anexi Ruska. Hlavním městem je Telavi (mapa), jež dosáhlo největší slávy za vlády krále Erakla II. (1744–1798).

město Telavi

Zachovaly se zde čtvery městské hradby, každá z jiného historického období. Jsou tu i kostely (Panny Marie, Nejsvětější trojice) a pevnost Batonis Ciche.

Pochází ze sedmnáctého století a jde o nejlépe zachovalý středověký královský palác v celé Gruzii. Za návštěvu stojí i sídla šlechtických rodů s téměř nevyslovitelnými jmény.

pevnost Batonis Ciche

Turisty do Kachetie lákají také památky

Výhodou Kachetie je místy až subtropické podnebí, na planině Eldari se dokonce díky suchému klimatu krajina přetváří v polopoušť a rostou zde pouštní rostliny.

Kachetie

Na malém území pak najdeme neobvykle nízké lesy, pro jejich ochranu byl v jejich okolí vyhlášen národní park Vašlovani.

Z jiného soudku je klášter v Ikalto (ze 6. století), kam jezdí autobusy s turisty, a další, opevněný, Alaverdi, který se vyjímá na pozadí obvykle zasněženého Kavkazu. Úžasně fotogenický je klášter Davida Garedži (na úvodním snímku), komplex vybudovaný ve skále v okresu Sagaredžo.

klášter v Ikalto

Kvevri zaujaly i českého vinaře

Na mnoha místech Kachetie lze najít keramické nádoby na víno – kvevri, zpravidla vyčnívající ze země, kam byly zakopané – plné vína. Zdejším letitým hitem je oranžové víno, více informací naleznete ZDE.

nádoby kvevri

Stojí za zmínku, že prastarý způsob jeho výroby zaujal Tomáše Vicana, vinaře a producenta filmu Bobule či seriálu Vinaři, jenž zakoupil 10 nádob, takže ho ochutnáme i u nás.

Tušetie neboli Thušsko