Podle mnoha cestovatelů je Zermatt, městečko s necelými šesti tisíci obyvateli, jedním z nejkrásnějších míst na světě, a to hlavně v zimě. Dominuje mu výrazná silueta hory Matterhorn (4478 m). Sice není nejvyšší v zemi, tím je o necelých 160 metrů vyšší Dufourspitze, ale panorama, jaké nabízí, je nesrovnatelné.

Vrchol poprvé zdolal v roce 1865 Edward Whymper a jeho tým. I dnes Matterhorn představuje pro horolezce výzvu, každoročně jich dojde na vrchol několik tisíc. I když tam vede několik cest, jde o hodně náročný výkon, výstup byl dlouho považován za nemožný.

bílá idyla

Můžete si vybrat z mnoha desítek vleků

Nicméně mezi návštěvníky městečka Zermatt převažují lyžaři lačnící po sjezdovkách s přírodním sněhem, nikoliv umělou napodobeninou, z níž se na slunci stane nechutná břečka. Nebudou jistě zklamáni. Mají k dispozici 250 sjezdovek se 71 lyžařskými vleky a lanovkami. Jedna z nich vede až na takzvaný Kleiner Matterhorn, s 3883 metry jde o nejvyšší místo pro lyžování v celé Evropě.

Kleiner Matterhorn

Pokud jde o délku sjezdových tratí, v provozu je 300 kilometrů, asi největší oblibě se logicky těší nejdelší v celém Švýcarsku. Měří 20,4 km (!), takže ji určitě nesjedete za pár minut.

snowboarding ve Švýcarsku

Hodně lyžařů se na mnoha místech zastaví a věnuje se kochání, v okolí je opravdu na co se dívat. Jinak dalšími lyžařskými centry v oblasti jsou Sunnegga, Schwarzsee a Gornergrat. Tam je na vrcholu horský hotel a vědecká stanice. Prostě možnosti „prohánět“ svá prkénka po svazích s čistě bílým sněhem i prašanem (a bez jakýchkoli front) jsou prakticky neomezené.

Gornergrat

Auta sem vůbec nesmějí

Zermatt je pověstný i velice čistým vzduchem, což je dané tím, že auta mají do města vjezd zakázán od roku 1972, kdy obyvatelé v referendu odmítli výstavbu nové silnice z Täsche. U tamního nádraží je velký parkovací areál pro 2000 vozů, dál se už turista dostane jen expresní elektrickou zubačkou, jízda trvá 20 minut. Zákaz vjezdu aut platí i pro místní.

městečko Zermatt

I když ne tak docela, k zásobování a dalším nutným činnostem je doprava potřeba, ale používají se jen elektrická vozidla poháněná navíc baterií s nízkou úrovní hluku.

Centrum městečka Zermatt netvoří náměstí, ale elegantní hlavní třída Bahnhofstrasse, kde jsou krámky se vším možným, luxusní butiky, restaurace, bary a vyhlášené hotely. Je tu i Muzeum Matterhornu. Je věnováno nejen hoře, ale i historii města, kam první turista vkročil už v roce 1780. O padesát osm let později zde byl otevřel první hotel pro horolezce – se třemi (!) lůžky.

hlavní třída Bahnhofstrasse

Zermatt uspokojí také pěší turisty

Hlavní nápor turistů přineslo až v roce 1891 vybudování železnice z Vispu. Mezi první klienty patřili Angličané z vyšších kruhů, kteří chtěli okusit pro ně neznámý pocit jezdit na sněhu.

švýcarské hory

Dnes už je Zermatt významným horským střediskem, je tu kolem 120 hotelů a penzionů. Ty bývají pochopitelně levnější, ale je třeba počítat s tím, že Švýcarsko není nejlevnější země.

městečko Zermatt

Na druhou stranu Zermatt (mapa) nabízí opravdu perfektní služby a ideální podmínky nejen pro lyžaře. Je tu i dost vyznačených a upravených túr pro pěší turisty, i když ti jezdí spíš na jaře a v létě. Pro každého je určitě romantickým zážitkem vylézt večer na jakýkoli kopec v okolí a dívat se na osvětlené městečko pod sebou, vypadá opravdu jako z pohádky

Zermatt večer