Láká vás na vlastní oči spatřit nejvyšší horu světa – Mount Everest? V budoucnu to budete mít mnohem jednodušší. Čínská vláda totiž plánuje při severním úpatí vybudovat obrovský komplex pro turisty, kde by se měla kromě hotelu, restaurací či muzea nacházet také přistávací plocha pro vrtulníky.

Přitáhne turistický komplex pouze snoby?

Rezort na hoře Mount Everest (mapa), která má nadmořskou výšku 8848 metrů n. m. (podle starších zdrojů je dokonce o dva metry vyšší), nebude určen pouze horalům a horolezcům. Má se stát útočištěm i běžných turistů, kteří se chtějí blízkostí Everestu pouze opájet. V areálu se údajně bude nacházet také muzeum horolezectví nebo specializované obchody s vybavením.

Zatímco jedni jásají, druzí připravovaný projekt kritizují. Turistický komplex bude podle nich přitahovat pouze zámožnou klientelu s nulovým zájmem o horolezectví. Dodávají, že se navíc Mount Everest může ocitnout pod tlakem, jelikož už tak lidé musejí v hlavní lezecké sezóně čekat, než se na jejich expedici dostane řada.

Mount Everest

Mount Everest má ožít už v roce 2019

Vláda Čínské lidové republiky však doufá, že projekt zlepší ekonomiku v Tibetu a přinese nová pracovní místa. V komplexu budou mít základnu i záchranné složky, které by v případě nouze mohly při záchraně horolezců rychleji zasáhnout. Zároveň se má v okolí hory Mount Everest, která se rozprostírá částečně v Nepálu a částečně v Tibetu, začít ve velkém lyžovat nebo provozovat paragliding.

Výstavba nového komplexu v Himaláji má být zahájena již na začátku roku 2017! Vláda hodlá do rezortu, který má v plánu oficiálně otevřít v roce 2019, investovat přibližně 358 miliónů korun.