V posledních letech je patrný trend, kdy lidé v zimě neutíkají do teplých krajin jen na týden nebo dva, ale až do jara. Ti, co nejsou moc nároční, zvolí asijské destinace či méně známé ostrovy v Karibiku. Je tam levné jídlo i ubytování, ovšem obvykle chybí „evropská“ úroveň.

To se týká hlavně potíží s připojením k internetu, hodně „uprchlíků před nevlídným počasím“ totiž především po večerech normálně pracuje a třeba i na dálku řídí své firmy. Tito jedinci se rozhodnou spíše pro „civilizované“ země, zejména pro Nový Zéland a Austrálii, v níž je navíc díky její rozlehlosti více možností strávení volného času.

Surfaři míří na Bells Beach i Surfers Paradise

Přednost dostane nejspíš pobyt u moře. Pokud jde o australské pláže a hlavně o jejich velikost, tento kontinent těžko ve světě najde konkurenci, navíc si je lze vybrat, jak se říká, na míru.

Některé australské pláže jsou určeny třeba jen pro surfaře (plavat v moři se kvůli silným vlnám vůbec nedá, nebo je to příliš rizikové), jako třeba Bells Beach (mapa) asi sto kilometrů od Melbourne.

pláž Bells Beach

Ani metropole Brisbane se nedá zahanbit. Tak půlhodinku od ní je Surfers Paradise (mapa), 5 km dlouhá pláž s výhledem na mrakodrapy na jednom a překrásnou přírodou na druhém konci.

pláž Surfers Paradise

Některé australské pláže takřka zejí prázdnotou

Je třeba uznat, že v Austrálii se surfuje skoro všude, ale někde, jako třeba na Sunshine Beach (mapa) u města Noosa v Queenslandu, mají příznivci tohoto zimního sportu vyhrazenou jen část. Zbytek patří těm „normálním“.

I když jde o nejdelší pláž v okolí, navštěvovaná moc není. Nejedná se o turistickou oblast, je zde i hodně lacino ve srovnání s jinými lokalitami.

pláž Sunshine Beach

Výhodou je, že australské pláže jsou většinou součástí velkoměst, nebo je to k nim, co by kamenem dohodil, což se kromě výše jmenovaných týká i metropole Canberry.

Jihozápad láká také vinaře

Jít si zaplavat v polední pauze není žádným neuskutečnitelným snem, a to nejen na východním pobřeží, ale třeba i na opačném konci země – v Perthu.

pláž v Perthu

Ten je jedním z nejdůležitějších měst Západní Austrálie, největšího státu, zabírajícího asi třetinu Austrálie. Oblast byla dost dlouho opomíjená, ale čím dál víc je oblíbeným cílem turistů.

Hodně z nich láká rozmanitá příroda – od eukalyptových lesů přes impozantní vrcholy hor až po místy zcela liduprázdnou širou poušť.

australské pláže

Pláže jsou spíš na jihozápadě, ale v ničem si nezadají s ostatními. V této části se navíc daří révě, takže je tu dost vinohradů. Jak jistě víte, chuť i kvalita australského vína jsou pověstné.

vinice

Na tom má zásluhu i slunce, které tady svítí prakticky neustále. Udává se sice 320 dní v roce, ale podle znalců místních poměrů je tento údaj zbytečně podhodnocený…

australské pláže