I když Kuba zůstává komunistická, po odchodu bývalého prezidenta, premiéra a prvního tajemníka Komunistické strany Fidela Castra do ústraní (a v listopadu 2016 i do věčných lovišť) se čím dál víc zaměřuje na turismus, zvlášť poté, co byly zrušeny americké sankce. Důvodů, proč sem zajet (hlavně v zimě), je hodně, vévodí jim stálé a příjemné počasí, kdy se teploty pohybují kolem 25 stupňů, a spousta volných a krásných pláži.

To se ale netýká nejznámějšího letoviska Varadero, bývá často přelidněné. Kdo by chtěl cestovat po vlastní ose, musí se připravit i na jisté komplikace.

Ideálnější je koupit si zájezd

Existují oblasti, kam není cizincům vstup povolen. S výjimkou hotelů převládají problémy s připojením k internetu, existuje zde i dvojí měna – peso nacionale a peso convertible. Ta druhá odpovídá zhruba kurzu amerického dolaru. V některých obchodech se navíc dosud prodávají vybrané potraviny jen na lístky, v jiných je nabídka mizivá, či žádná.

Na individuální cesty prostě Kuba stále není. Hodně lidí si také myslí, že tu je hodně lacino, což je velký omyl, ceny jsou až na výjimky stejné, ne-li vyšší než u nás! Většina místních žije na hranici chudoby, neomezený vládce Raúl Castro se sice snaží lavírovat mezi neudržitelným komunismem a kapitalismem, ale moc mu to nejde.

ostrůvek Cayo Guillermo

Cayo Guillermo ohromí vodní F1

Jsou však patrné masivní investice do cestovního ruchu a snaha přilákat návštěvníky na neokoukaná, ale nádherná místa. Jedním z nich je ostrůvek Cayo Guillermo (mapa). S pevninou je spojen 17 km dlouhou umělou hrází, sází na náročnější klientelu. Tu lákají nádherné bílé pláže s jemným pískem a křišťálově čistým a teplým mořem.

ostrůvek Cayo Guillermo

Nejproslulejší Playa Pilar, pojmenovaná po jachtě spisovatele Ernesta Hemingwaye, který na Kubě žil, je pravidelně řazena mezi deset nejkrásnějších pláží této oblasti.

pláž Playa Pilar

Koho přestane bavit povalování na pláži, může na ostrůvku Cayo Guillermo vyzkoušet nevšední atrakci, jíž je například jízda na speciálním katamaránu, kterému se také říká vodní Formule 1. Je fakt, že po hladině letí jak vystřelená šipka. I když není ani náhodou „za hubičku“, jde o mimořádný zážitek, který zůstane dlouho v mysli, na rozdíl od peněz…

Rodiny s dětmi se často vydávají na projížďky na koních, jsou tu rovněž školy potápění. Kdo má v tomto „oboru“ zkušenosti, může si najmout průvodce a s harpunou se vydat na lov.

ostrůvek Cayo Guillermo

Skvělou dovolenou prožijete i na Cayo Coco

Na své si na ostrově Cayo Guillermo přijdou obdivovatelé plameňáků, zvlášť růžových, žijí tu v koloniích. Jsou vidět i z hráze, co vede ze sousedního ostrůvku Cayo Coco. Také on rozhodně stojí za návštěvu, sehnat zájezd sem je v současnosti mnohem snazší.

plameňáci

V roce 2005 zde bylo vybudováno letiště. Dřív se totiž cestovalo značně problémově z Havany, odkud je to 125 km, a to mnohé návštěvníky odrazovalo.

letiště na ostrově Cayo Coco

Vláda si ovšem byla vědoma toho, že tento kout země je pro turismus jako stvořený, což se projevilo i v kvalitě hotelů i služeb, jež se vymykají obvyklým standardům. Nabízí celodenní animační programy, hlídání dětí, windsurfing, jízdu na kajacích, šlapadlech, ale i netradičnosti – lekce salsy a dalších latinskoamerických tanců.

ostrůvek Cayo Guillermo