Zejména v Tibetu tvoří z másla, jež se stlouká z mléka samice domestikovaného jaka, pozoruhodné máslové sochy. Vznik této tradice je opředen dvěma verzemi. Podle jedné z nich chtěla princezna Wen-čcheng přinést už někdy v sedmém století k soše Buddhy v klášteře Jo-khang květiny, aby uctila jeho památku. Jenomže ve významný den, který si vybrala, kvůli kruté zimě ještě ani náhodou nevyrašily, natož aby vyrostly, a tak jeden mnich přišel s geniální řešením – vyryl jejich podobu do másla.

máslové sochy

Festival vznikl na základě snu

Pravděpodobnější je pozdější vznik, kdy v roce 1409 učitel buddhismu Tsongkhapa svolal do Lhasy sto tisíc mnichů k náboženské diskusi a v noci se mu zdálo, že vybouchly uschlé rostliny. Jejich trny se pak změnily v lampy a osvítily květy.

Druhý den se s tím svěřil ostatním, jeho sen mu byl uvěřen a brán jako vítězství učení Buddhy nad jinými náboženstvími. Tak vznikl tzv. Lantern Festival. Ten se i dnes slaví patnáctý, tedy poslední den příchodu čínského, lépe řečeno asijského Nového roku.

Problém byl, že bez soch duchovního vůdce by byly oslavy neúplné, spíš nemožné. Jenomže v dosahu mnoha klášterů nebyl vhodný stavební materiál, takže je napadlo použít ztuhlé máslo z jačího mléka, díky němu vytvořili i spoustu výjevů z jednotlivých fází světcova života. A máslové sochy byly rázem na světě!

tvorba soch z másla

Umělce motivuje jejich víra

Tradice se předává z generace na generaci. Během dne se lidé modlí v chrámech, se soumrakem přicházejí do měst a klášterů obdivovat stovky nádherných uměleckých plastik. Příprava je složitá nejen z výtvarného hlediska, máslo má totiž nízký bod tání.

Řemeslníci musí tvořit v těch nejchladnějších místnostech, kde jim zase mrznou prsty, ty jsou základ. Navíc je musí často ponořit do ledové vody. Používají sice i duté kosti, ale těmi nemohou díla tvarovat, navíc pracují pár měsíců od rozbřesku do noci, jen s krátkou přestávkou na oběd.

Berou to ale jako poslání, věří, že vytvářejí pozitivní kolektivní karmu a přinášejí mír a harmonii do světa a přispějí k velkolepému duchovnímu svátku.

máslové sochy

Nejvyšší výtvor lze spatřit v klášteře Ta’er

Máslové sochy působí dokonalým dojmem a navíc jsou různě přibarvovány, tudíž na první pohled nikdo nepozná, že jsou právě z tohoto atypického materiálu. Znázorňují božstva, mytické hrdiny, zvířata, květiny, amulety. Máslové sochy jsou vysoké i několik metrů. Jen tak mimochodem – v rámci tradiční události Lantern Festival se konají i další akce, včetně tance a představení loutkového divadla.

Většina výtvorů pochopitelně brzy roztaje, ostatní vydrží o něco déle díky drsným přírodním podmínkám, v nichž se nacházejí některé kláštery, nejproslulejší je Ta’er v provincii Qinghai. Byl postaven už v letech 1357 až 1419 a najdeme tam nejen nejvyšší sochu z másla vůbec, ale i dalších 350 postav! Třicet mnichů je vždy modeluje tři měsíce a spotřebují 3600 kg másla.

klášter Ta'er

Máslové sochy hrají všemi barvami

Každá socha je svým způsobem vrcholné umělecké dílo s jemnými detaily a ničím se neliší od normálního sochařství, možná ho dokonce díky tvárnosti materiálu i předčí.

Fantazie tvůrců je pak schopna stvořit nádherné barevné kombinace, pro které použijí přírodní materiály, jakými jsou výtažky z různých bylin a rostlin.

máslové sochy