Sopoty – toto přímořské město v Polsku se nejdřív proslavilo díky hudebnímu festivalu, jeho tradice trvá od roku 1961, hlavní cenu si odvezli Václav Neckář, Helena Vondráčková, Marika Gombitová či Ewa Farna. Nicméně se koná jen jednou do roka, obvykle v srpnu, možná také proto místní úřady hledaly i něco jiného, co by jejich „rodnou hroudu“ ještě víc proslavilo, a nakonec našli rádcové, našli.

Stejně jako Tančící dům měl zprvu řadu kritiků

Vsadili na to, že spoustu turistů zajímají moderní architektonické zvláštnosti, nakonec to víme z vlastní zkušenosti díky Tančícímu domu. Oni se však rozhodli pro ještě neobvyklejší – pro Křivý dům.

S tím naším má ovšem jednu věc společnou, dokud se celosvětově neproslavil, měl celou řadu vášnivých odpůrců, kteří kritizovali – podle nich svým vzhledem i tvarem hyzdil jejich město.

Dnes je ovšem Krzywy Domek, jak se v originále nazývá, jednou z největších atrakcí v Sopotech (mapa). Tím, že byl od začátku stavěn jako multifunkční, se navíc stal pro investory vysoce výdělečným.

Krzywy Domek neboli Křivý dům

V čem se Krzywy Domek podobá Semaforu?

V restauracích, barech, krámcích, kosmetických i masážních salónech či v galerii to žije od rána do pozdního večera, nakonec motto stavby je „Křivý dům – místo, které nikdy nespí“.

Raritou je stěna s podpisy známých osobností, co se zde zúčastnily společenských akcí, i když pro nás až moc ne. Pamětníci si připomenou, že tento zvyk kdysi zavedlo divadlo Semafor.

Nejdéle prý trvalo schválení této zvláštní stavby, pak šlo vše rychle. Krzywy Domek se začal stavět v lednu 2003 a s velkou pompou otevíral už v prosinci, i když úplně dokončen byl v roce 2004.

Za zrodem stáli nadějní architekti Jan Marcin Szancer a Per Dahlberg, ale podíleli se na něm i další – Szczepan Szotyński, Maciej Lapkowski, Leszek Zaleski, Anna Dubicka-Sawicka aj.

Krzywy Domek neboli Křivý dům

Pořádají se zde i telekonference

Když portál Village of Joy zveřejnil seznam padesáti nejpodivnějších staveb na světě, Krzywy Domek v Sopotech obsadil první místo a předčil třeba i slavné Guggenheimovo muzeum v Bilbau.

Pro ty, co nevědí, kde Krzywy Domek hledat, je v ulici Bohaterów Monte Cassino 53 (mapa), má rozlohu 4 000 m2. Stojí za zmínku, že v budově mimo jiné sídlí dvě rádia – RMF FM a RMF MAXXX.

Projektanti předpokládali, že v případě úspěchu, který se také záhy dostavil, bizarní dům přiláká i podnikatele či firmy, které se budou chtít prezentovat sídlem na prestižní adrese.

Vytvořili proto vhodné podmínky pro pořádání telekonferencí, multimediálních prezentací, vybavili Krzywy Domek moderní technikou, i proto tu mají kanceláře nejen polské, ale i mezinárodní společnosti.

Krzywy Domek neboli Křivý dům