Rakousko je zemí zaslíbenou lyžování už od roku 1938, kdy byl v Zürsu zprovozněn první vlek. Přilákal zájemce, kterým se nechtělo kopec pracně vyšlapat a za pár minut sjet. Brzy poté se stal hlavně z budování sjezdových tratí velký byznys, který nastartoval boom. Ten přetrvává, i přes varování odborníků, že globální oteplování změní zimní charakter počasí.

Na umělý sníh tady nenarazíte

Je fakt, že u nás přibývá roků, kdy se přírodní sníh nevyskytuje, s tím si ale naši sousedé hlavu lámat nemusí. Většina alpských horských středisek je ve výšce nad 3 000 metrů, kde sníh padá stále. I když je nutno uznat, že ani tam už ne tolik jako kdysi.

lyžování v Lechu

Nicméně se objevuje hodně obcí, původně zemědělských a chudých, které využily přírodních podmínek a přeměnily se v turistická centra. Jedním z nich je polsky znějící vesnička Lech (mapa).

Přitom ji ve čtrnáctém století založili imigranti ze Švýcarska (s kterým oblast hraničí), až do předminulého století se jmenovala Tannberg. Později se prosadil název Tannberg am Lech, podle řeky, která jím protéká. Možná se ale zdál moc dlouhý, tak nakonec zbyl jen Lech.

vesnička Lech

Ke štamgastům patřila i princezna Diana

Ještě před lyžaři sem často mířili příznivci památek. Ty lákal (původně gotický) kostel svatého Mikuláše, založený asi v roce 1390, a o dvě stě let starší Huberův dům, dnes muzeum, které ukazuje způsob dřívějšího prostého života.

Úřady se kvůli už na první pohled viditelné starosvětské eleganci, ale i romantické atmosféře zaměřily na vybudování střediska pro tu nejnáročnější a nejbohatší lyžařskou klientelu.

A rozhodly dobře, velkým fanouškem Lechu byla například tragicky zesnulá princezna Diana, ta sem jezdila na lyže každoročně, totéž dodnes obvykle činí celá nizozemská královská rodina.

vesnička Lech večer

Lech zaujal také úspěšné filmaře

Objevil se tu rovněž Tom Cruise a stojí za zmínku, že zde byl natočen filmový kasovní trhák Deník Bridget Jonesové II. Luxusní hotely jsou pro společenskou smetánku prostě lákadlem.

Nicméně okolní penziony, kde si původní majitelé, často v důchodovém věku nechají pro sebe jen dva pokoje a zbytek pronajmou, nabízejí i mnohem levnější ubytování.

Od letošní sezóny se návštěvníkům vesničky Lech naskýtá nevšední zážitek. Spojila se totiž lyžařská centra Zürs, St. Anton, Stuben, St. Christoph, Warth a Schröcken a vznikl tak největší areál v zemi.

Všechna místa jsou propojena lanovkami, pro lyžaře je výjimečné, že mohou každý den brázdit jiný svah, takže se jim terén určitě neomrzí.

lanovka